szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A világ hat országának 700 kiberbiztonsági szakembere válaszolt arra a kérdőívre, ami arra volt kíváncsi, mennyire támadják a nemzeti közműszolgáltatókat és cégeket a hackerek. Az eredmény ijesztő.

Még március közepén jelentette be a világ egyik legnagyobb alumíniumgyártója, hogy kibertámadás érte a céget, aminek kivédésébe a norvég kormány is beszállt. A végeredmény egy igen súlyos anyagi veszteség lett. Az ilyen támadások azonban egyáltalán nem egyediek, sőt, a nemzeti infrastruktúrák igen komoly veszélynek vannak kitéve.

A Ponemon Institute hat ország – Egyesült Államok, Egyesült Királyság, Mexikó, Japán, Ausztrália és Németország – kiberbiztonsági szakemberei segítségével készített egy tanulmányt, ami azt vizsgálta, mennyire vannak veszélyben a nemzeti infrastruktúrák. Ezek alapján úgy tűnik, a hackerek az elmúlt két évben sikeresen hajtották végre a támadásaikat ezek ellen az intézmények ellen.

Pixabay / kalhh

Ahogy a BBC írja, a felmérés szerint az érintett cégek 90 százaléka ellen sikerült már legalább egy sikeres támadást végrehajtaniuk a kiberbűnözőknek. A szakértők ezért egyfajta figyelemfelhívásnak is szánják a most megjelent tanulmányt, amit elsősorban azoknak a területeknek ajánlanak, ahol rendszeresek a támadások, és folyamatosan különböző károkról érkezik beszámoló.

A kiberbiztonsági szakemberek arra a következtetésre jutottak, hogy a legnagyobb problémát az erőforrás hiánya okozza, ami kifejezetten célponttá teszi a fent említett egységeket.

A több mint 700 szakember bevonásával zajló felmérésből kiderül, 10-ből kilencen azt állítják, a cég, ahol dolgoznak, az elmúlt két évben már szenvedett el legalább egy sikeres kibertámadást, de a legtöbb helyen 3-6 ilyen eseményről beszélnek.

A sikeres támadások fele valamilyen kritikus rendszer leállásához vezetett.

Ennek oka, hogy az alapvető rendszereket annyira kiütötték a hackerek, hogy ki kellett kapcsolni azokat az okozott károk kijavítása miatt.

G Data

A problémát elsősorban az okozza, hogy szeretnénk minél pontosabb adatokat és előrejelzést kapni a különböző rendszerekről, ez viszont az IoT-eszközök megszaporodásával jár, ami növeli a potenciális támadási felületet. Sokszor maguk a szervezetek se tudják, hogy mi kapcsolódik az internethez, és mit érhetnek el a hackerek.

Alan Woodward, a Surrey-i Egyetem Kiberbiztonsági Központjának professzora szerint komoly problémát jelent, hogy a szakemberek sokszor nem eléggé képzettek, vagy nincs konkrét tervük arra, mit reagáljanak kibertámadás esetén. Pedig mindkettőre igen komoly szükség lenne.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Találtak valami ijesztőt az Intel chipkészleteiben

Egy eddig ismeretlen és nem dokumentált funkcióra bukkantak biztonsági kutatók az Intel újabb lapkakészleteiben. Lehetőséget kínálhat arra, hogy illetéktelenek férjenek hozzá számítógépes adatokhoz.

hvg.hu Tech

Döbbentes, milyen hatékonyan veri át az orvosokat egy új vírus

Arra voltak kíváncsiak az izraeli kutatók, milyen könnyen/nehezen lehet belenyúlni a különböző diagnosztikai eszközök által alkotott képekbe, és mennyire veszik ezt észre az orvosok. Kiderült: nagyon könnyen, és mindezt gyakorlatilag észrevétlenül.