szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Bloomberg átfogó cikke szerint a virtuális asszisztenseket fejlesztő vállalatok szinte mindegyike alkalmaz munkavállalókat, akik elemzik a szoftver által hallott mondatokat, hogy tökéletesítsék a program működését. Az Amazonnál és az Apple-nél is csinálnak ilyesmit.

Nincs már lassan olyan vállalat, amelyik ne fogott volna a hangutasítást követő program fejlesztésébe, mint amilyen a Siri, az Alexa vagy a Google Asszisztens is. Bár a szoftverek hajlamosak hibázni, a mérnökök mindent elkövetnek, hogy jól működjenek, és most az is kiderült, miként teszik ezt meg:

egyszerűen visszahallgatják a nekik mondott szövegeket.

Az ijesztőnek tűnő eljárásról a Bloomberg számolt be, amely szerint a nagyobb technológiai vállalatoknál, köztük az Amazonnál és az Apple-nél is külön munkaerő foglalkozik a szoftvereknek adott hangutasítások elemzésével. Az ő feladatuk a hús-vér felhasználók által mondottak visszahallgatása, majd a szoftver erre adott reakciójának értékelése és javítása.

László Ferenc

Az Amazon nem is tagadta, hogy ilyen gyakorlat alapján igyekeznek tökéletesíteni az Alexát, igaz, hozzátették: a hangokat a lehető legnagyobb biztonság mellett elemezgetik, de azok közül se mindet, csak egy “nagyon kis részét”. A vállalat szerint a munkát végző alkalmazottaknak szigorú szabályokat kell betartaniuk, a felhasználókat pedig nem tudják beazonosítani.

Az Apple egy fokkal nagyobb biztonságban végzi a munka ezen részét: a hangfájlok és a parancsot adó felhasználók között semmilyen összeköttetés nincs, a begyűjtött adatokat pedig néhány hónap után megsemmisítik.

[Érdekes elmélet: ezért van női hangjuk a telefonoknak?]

A Google meglepően óvatosan tevékenykedik ezen a területen (feltehetően a Google+-szal történt fiaskó miatt is), ugyanis a hangokat a munkatársak eleve torzítva kapják meg, arra vonatkozó adatot pedig, hogy kik beszélnek az elemzett szövegen, egyetlen esetben sem látnak vagy kapnak.

Azonban mindezek tükrében sem érheti meglepetés a felhasználókat, hiszen a termékekbe épített szoftverek használatba vétele előtt mindannyiuknak el kell fogadniuk a felhasználási feltételeket. Márpedig azokban világosan közlik, milyen módon használhatja fel az adatokat egy-egy cég, hogy termékét jobbá tegye. Más kérdés, hogy sokan mielőbb igyekeznek átugrani ezt, és csak nagyon kevesen vannak, akik tényleg át is olvassák.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!