szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A NASA szeretné behatóbban tanulmányozni, miként hat a súlytalanság a szervezetre.

Ha minden a tervek szerint alakul, hamarosan olyan űrutazásra indulhat az ember, amilyenre eddig nem volt példa a történelemben. Az egyik legfontosabb ilyen terv a Mars-misszió, aminek köszönhetően először léphetünk a szomszédos bolygó felszínére. A hosszú utazás azonban azt is jelenti, hogy az emberi szervezet sokáig lesz a mikrogravitációnak kitéve, ami problémát jelenthet.

Szerencsére a Nemzetközi Űrállomásnak (ISS) köszönhetően lehetőségünk nyílik arra, hogy a súlytalanság emberi testre gyakorolt hatását tanulmányozzuk. A NASA azonban ennél is többet szeretne tudni, ezért most azt tanulmányozzák, más fajok – köztük az egerek – hogyan reagálnak egy ilyen környezetre. Az eredmény nemcsak tanulságos, de vicces is.

A NASA tudósai nemrég egy egérketrecet küldtek fel az ISS-re, majd egy kamerával azt figyelték, miként reagálnak a rágcsálók a súlytalanságra.

A kísérlet elején még azt látni, hogy az állatok számára kifejezetten kényelmetlen az új környezet, és nem nagyon tudják, hogyan "közlekedjenek" benne. Nem sokkal később viszont már egészen jól adaptálódtak a gravitáció hiányához, sőt a 11. napra már az előnyét is ki tudták használni: pont úgy rohangáltak körbe a ketrec belsejében, mint egy taposókerékben.

Az egerek annyira hozzászoktak a súlytalansághoz, hogy a farkukkal egyensúlyoztak, amikor épp evésre került a sor.

Az ilyen kísérletek rendkívül fontosak a NASA számára, így ugyanis jobban felkészülhetnek arra, ami a világűrben vagy épp a Marson vár az űrhajósokra.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!