szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy amerikai cég szerint az orosz hátterű, fake newst előállító, 500 ezres netes robothadsereg befolyásolja az európai közvéleményt az EP-választás előtt is. Leginkább a migráció témakörében születnek országokra egyénített tartalmak, de bármi jól jöhet, amely növeli a megosztottságot, és gyengíti a demokratikus intézményrendszerbe vetett hitet.

Mellbevágó eredményekkel szolgált az a kutatás, amiről a Politicóban lehet olvasni. Az európaiak fele, 240 millió ember olvashatott már olyan álhírt, amit orosz ágensek állítanak elő, leginkább gépek. A jelentést, amire a cikk hivatkozik, a SafeGuard Cyber nevű amerikai biztonságtechnikai cég készítette, és újabb muníciót ad azoknak, akik a Facebookot kritizálják, hogy nem szűri meg eléggé az álhíreket, és annak a véleménynek, hogy a választók az EU-ról és a migrációról manipuláció áldozatai lehetnek. A gyanú az, hogy oroszok állnak azon cégek mögött, amelyek felerősítenek olyan pártvéleményeket, mint a német szélsőjobbos AfD-é vagy a EU-elleneseké Nagy-Britanniában.

A cél ismert: megosztó, EU-n belüli árkokat mélyítő szándékkal meggyengíteni a hitet a demokratikus intézményrendszerben, és belpolitikai feszültséget kelteni, amelyek az orosz államnak hoznak hasznot. Az EU-választásra létrehozott olvasatok, narratívák minden országra egyediek. Olyan tartalmak tartoznak ide, mint különböző Merkel- vagy Macron-ellenes hírek, vagy a Brexithez kapcsolódó álhírek. És ezek a hírek gyorsan terjednek, terjedtek, sikeresnek mondhatóak.

A cég nem nevezett meg konkrét csoportokat, neveket, amelyeket orosz hátterűeknek vél, a Politico sem tudott ilyeneket magától beazonosítani, és szakértők szerint nehéz egyértelműen bizonyítani az ilyen kapcsolatot. A cég állítja, több mint 50 azonosító elemet használt, hogy azonosítsa az orosz hátteret, kezdve a posztolás helyétől a korábbi, gyanús kapcsolatokig. Így alakult ki egy 500 ezer automatizált, bot-hátterű trollsereg, amely felerősít létező, szélsőségesek által létrehozott tartalmakat.

Ugyanez megfigyelhető volt már a 2016-os amerikai elnökválasztási kampányban is, amikor a Black Lives Matter és a fegyvertartás témakörében keltett minél nagyobb megosztottságot.

Ha szeretné elkerülni a Magyarországon futtatott álhíreket, nézze át a nagy átverős listát: azon weboldalak listáját, melyeknek soha ne higgyen el semmit.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

A betiltott mákos gubától a kitiltott lángosig: az EU-tagság kilenc álhíre

A mákosguba-rajongók apokalipszisét jósolták az uniós csatlakozás előtt, de az akkori hírek szerint a magyar néplélek egy másik fontos szenvedélye, a disznóölés is Brüsszel áldozatául esett volna. Disznót azóta is vágunk, bejglit azóta is eszünk utána, és Soros György sem foglalta el Brüsszelt. Megcáfoljunk az elmúlt 15 év legemlékezetesebb EU-s álhíreit.