szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Adobe és a Kaliforniai Egyetem csapata olyan neurális hálót fejlesztettek, amelyik csak egy dologra jó, abban viszont egyre profibb. Kiszúrja, ha a kép valamely részét előzőleg manipulálták.

Egy olyan világban, ahol egy számítógép segítségével bárkiről hihető videós bejelentkezés gyártható, érthető, hogy olyan segítségre is szükség van, amellyel a hamis felvételek leleplezhetők. Egy ilyen projektbe vágott bele az Adobe, az eredmény pedig már most nagyon ígéretesnek tűnik.

A Kaliforniai Egyetemmel együtt fejlesztett eszköz egy különleges mesterséges intelligencia, amely egyrészt érzékeli a képen végrehajtott módosításokat (legyen az akár egy apró, például a száj környékéről eltüntetett bőrhiba), másrészt megmutatja, milyen lehetett a manipuláció előtti állapot.

1. kép: manipulált fotó, 2. kép: a manipuláció érzékelése, 3. kép: javaslat az eredeti állapotra való visszatérésre, 4. kép: az eredeti fotó
Adobe

A neurális hálót a Kaliforniai Egyetem tudósaival együtt készíti az Adobe, mindkét oldal saját szakértelmét adja a projekthez. A találmány még nem tökéletes, ugyanis csak az Adobe saját termékével, a Photoshoppal végzett szerkesztéseket képes kiszűrni, és főleg azokat, amikhez az úgynevezett Face Aware Liquify eszközt használták. A cél, hogy a neurális háló minél több digitális módosítást észrevegyen, minél kevesebb emberi rásegítéssel.

A találmányt mindeközben folyamatosan fejlesztik a szakemberek, és már jelenlegi állapotában is igen jól működik: ha manipulált képeket kell felismernie, 99 százalékos pontossággal dolgozik, míg az emberek csupán 53 százalékban találják el, hogy egy módosított fotót látnak.

Az Adobe korábban is végzett kísérleteket a hamisítványok felismerése terén, de az egész más dolgok, elsősorban az álhírek ellen lehet hatásos.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!