Optikai csalódás: nem fogja elhinni, de mindegyik golyó pontosan ugyanolyan színű

Bejárja a közösségi oldalakat egy 3D-hatású kép, melynek terjesztői állítják: a három különféle színűnek tűnő golyó valójában pontosan ugyanolyan színárnyalatú.

  • hvg.hu hvg.hu
Optikai csalódás: nem fogja elhinni, de mindegyik golyó pontosan ugyanolyan színű

Kék, zöld és bronz. A legtöbben ezt a három színt sorolják fel elsőre, ha megkérdezik tőlük, milyen színű golyók láthatók az alábbi képen.

Twitter / @NovickProf

Pedig mindegyik golyóbis barna. Sőt, továbbmegyünk: árnyalatra pontosan ugyanolyan a színük.

A háttérben a Munker–White-illúzió dolgozik, a vizuális jeleket feldolgozó rendszerünket a golyók hátterében lévő, illetve rajtuk át is haladó különböző színű csíkok zavarják meg. Egy rövid animáción is megtekintheti, milyen hatással van az emberi agyra a környező színek változtatgatása. Emlékeztetőül: a felvételen a golyók színe nem változik, végig barnák maradnak.

Ha már túltette magát azon, milyen könnyen megtéveszthetőek vagyunk mi, emberek, mutatunk egy hasonlóan remek optikai csalódást: a tudósok szerint attól függ, hogy mit lát ezen a képen, hogy hány éves.

Ha kedveli az optikai illúziókat, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?