szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Google új fejlesztése ezúttal a kisebbeket veszi célba: arra igyekszik megtanítani őket egy jópofa játékkal, hogyan ismerjék fel az interneten terjedő valótlanságokat.

A kamuhírek egyre nagyobb szerephez jutnak a közösségi oldalakon, annak ellenére, hogy a vállalatok különféle módon igyekeznek tenni ellenük. És minthogy ezeket a szolgáltatásokat nem csak felnőttek használják, a kisebbeket is fel kell valahogy készíteni a valótlanságok kiszűrésére. Ezúttal a Google talált ki valamit ehhez.

A vállalat 2017-ben indította útnak Interland nevű fejlesztését, amit most egy új panellel bővítettek. A kicsiknek kitalált online tanítóeszköz alapvetően a biztonságos internetezés megismerése céljából készült, ám úgy érezték, napjaink egyik leggyakoribb (online) problémája kapcsán is érdemes néhány újdonságot beletenni.

Google

Az ide kattintva indítható programban egy aranyos kis karakter bőrébe bújva járhatják be a gyerekek a színes és veszélyekkel teli világot. Négyféle úton indulhatnak, és mindegyik más dolgot tanít: a Reality Riverben a valótlanságokra és azok kiszűrésére igyekeznek felhívni a figyelmet, például azzal, hogyan különböztethető meg egy adatlopásra kitalált e-mail cím a rendes, ártalmatlan verziótól.

A Mindful Mountain részen a cikkek és interneten publikált anyagok, továbbá más tartalmak megosztásainak szabályairól okulhatnak a gyerekek, és egyben arról is, mi az, amit jobb nem továbbítani. A program emellett az adatbiztonságra is nagy hangsúlyt fektet, az ezzel kapcsolatos feladatokat szintén játékos formában kapják a tesztet kitöltők. A legjobb, hogy rossz válasz esetén a játék azonnal magyarázattal szolgál.

A Google csinált egy kvízt, amellyel megtanulhatja, hogyan kell kiszúrni az adathalász e-maileket

Terjedelmes, összesen 87 gigabájt lopott adatot tartalmazó adathalmaz jelent meg az egyik fájlmegosztón. Mutatjuk, hol és hogyan ellenőrizheti, hogy adatai szerepelnek-e a most kiszivárgottak között, és azt is, mit tehet saját biztonsága érdekében.

A program kizárólag angol nyelven indítható, de ha a családban van angolul akár csak kicsit is tudó ember, máris érdemes nekifutni, mert tényleg szórakoztató. És nem mellesleg tanulságos.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!