Az Amazon egyik vezető beosztású munkatársa erősítette meg, hogy az Alexa digitális asszisztenssel („ő” dolgozik az Echóban és az Echo Dotban) folytatott diskurzusok tulajdonképpen örökre megmaradnak, amennyiben nem törli őket manuálisan a felhasználó – írja a ZDNet.
Testvéroldalára, a Cnetre hivatkozva azt is közölte, hogy korábban Chris Coons demokrata szenátor érdeklődött is ez ügyben az Amazonnál. A közkapcsolatokért felelős alelnök, Brian Huseman válaszolt is, elmondva, hogy valóban addig tartják meg a felvételeket és azok átiratait, amíg erről a felhasználó nem dönt másként, tehát akár örökre is. Ha viszont az ügyfél manuálisan töröl, akkor elméletileg törlődnek az adott fiókhoz tartozó felvételek és átiratok is, legalábbis az Amazon – írja Huseman – folyamatos erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy az átiratok ne maradjanak meg az Alexa más tárolóegységeiben.
Összefoglalva tehát: ha a felhasználó nem töröl manuálisan, akkor az Amazon megtartja a felvételeket, de törlés esetén sem lehet száz százalékig biztos abban, hogy nem marad valahol egy átirat. S ha ez még nem volna elég, az Amazon azt sem titkolja, hogy bár az audiomásolatokat eltávolíthatja, megtarthat bizonyos adatokat egy-egy interakcióból, sőt ezeket az Alexa Skill fejlesztőinek is elküldheti. Az átiratok segítségével lehet ugyanis tanítani az Alexát a parancsmegértésre eltérő életkorok, helyszínek, beszédhibák, akcentusok esetén.
[Digitális pogácsa: mi sül ki abból, ha veszünk otthonra egy olcsó okoshangszórót?]
Coons nyilatkozott a Cnetnek az Amazon válaszáról, állítva, nem lett megnyugtatva. Hiszen kiderült, jó eséllyel nem törlődnek a hangalapú felhasználói interakciók az Amazon összes szerveréről, hiába tesz bármit is a felhasználó. Tovább súlyosbítja a helyzetet, hogy harmadik fél is megkapja ezeket az információkat, és egyáltalán nem világos, hogyan használja fel ezeket.
Ha értesülni szeretne az ügy fejleményeiről, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.