szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Leghamarabb 2022-ben indulhat útnak az a szerkezet, ami több szempontból is komoly előrelépést jelent az űrtechnológiában.

Az évtized elején még bőven a sci-fi kategóriájába tartozott az az elképzelés, hogy egy űrhajózhoz tartozó elemet/alkatrészt a világűrben készítsenek el, 3D-nyomtatás segítségével. Ehhez képest a Made in Space nevű cég pontosan ezzel az ötlettel állt elő (még 2011-ben), most pedig úgy tűnik, révbe ért a fejlesztés. A NASA ugyanis bejelentette,

73,3 millió dolláros, vagyis átszámítva mintegy 21,1 milliárd forintos szerződést kötött a céggel,

hogy az Archinaut One nevű robot segítségével 3D-nyomtatással készítsenek űrhajóelemeket a világűrben. A tervek szerint az űrhajó 2022-ben vagy az után indulhat útnak.

Made In Space

Az egység a Rocket Lab Electron nevű rakétán kap majd helyet, és a feladata az lesz, hogy két darab napelemet gyártson majd le. Ha a kísérlet sikerül, a panelek ötször több energiát fognak termelni, mint ami jelenleg az űrhajókon rendelkezésre áll.

A Made in Space egyébként 2017-ben már dolgozott együtt a NASA-val, ám ez lesz az első alkalom, hogy egy ilyen komoly feladatot kell megoldaniuk.

Bár arra egyelőre még nagyon sokat kell várni, hogy a bolygó körül egy űrhajógyár jöjjön létre, kisebb feladatokat viszont már így is el lehet majd látni vele – például, ha egy műhold a világűrben kap nagyobb napelemeket.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!