A második budapesti ITU Telecom World konferencián az Ericsson Magyarország a Telekommal közösen kereskedelmi 5G-szolgáltatásra is alkalmas berendezésekből felépített 5G-teszthálózaton mutatja be a technológiát és annak alkalmazási területeit.
A rendezvényen az Ericsson Magyarország olyan bemutatókkal készül, melyek az 5G-technológia legfőbb előnyeit, a gyors adatátvitelt és az alacsony késleltetést szemléltetik.
Az 5G ipari alkalmazásának felgyorsítását szolgálja például az Industry Connect elnevezésű szolgáltatás, egy kisméretű privát 5G-hálózat, amely egy 1 m3-es kockában elfér, így bárhol könnyen telepíthető. Az elsősorban ipari környezetben működő eszköz teljesen igényre szabható, a hálózati szeletek kialakítását biztosító technológiának köszönhetően képes a rendelkezésre álló hálózati erőforrásokat úgy felosztani, hogy az egyik szeleten vezérli például a gyárban elhelyezett robotokat, a másikon gyűjti az ott elhelyezett okos szenzorok adatait, a harmadikon pedig az alkalmazottak mobileszközei működnek.
[A Telekom bepakolt egy 5G-mobilállomást Zalaegerszeg belvárosába]
Azt is bemutatják, miként hajtható végre egy mentőautóban ultrahangos vizsgálat úgy, hogy
a vizsgálatot végző orvos egy távoli kórházból egy 5G-vel üzemelő haptikus kesztyűvel vezeti a mentős kezét.
Szemléltetik azt is, hogy az 5G-hálózatok milyen távlatokat nyitnak meg a felhőalapú technológiák és applikációk továbbfejlődésében. A felhőből vezérelt hexapod robot karjainak mozgása 5G-vel tökéletesen szinkronizált, míg a 4G-hálózaton darabos.
[Indul az 5G: a Telekom 150 antennát kapcsol fel Európában, Magyarországon is]
Mint írják, jól elképzelhető, hogy egy gyárban, ahol több száz automatizált robotkart egyszerre kell működtetni, mit jelenthet a technológia. Az 5G rendkívül alacsony késleltetése révén lehetségessé válik különböző gyors, de nagy számítási igényű algoritmusok felhőbe mozgatása gépekről, robotokról, ezzel költséget és energiafogyasztást optimalizálva.
Amellett, hogy az új generációjú hálózatok hatalmas lépést jelentenek a dolgok internete, az Ipar 4.0 és az automatizálás terén, de a standon az is kiderül, mit jelent majd a technológia a felhasználók számára.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.