A Facebook egy keddi bejelentése szerint a jövőben más szabályok szerint ellenőrzi a politikusok által megjelenített tartalmakat, és csak azoknál a bejegyzéseknél fognak beavatkozni, amelyek hirdetésként jelennek meg az oldalán – emeli ki a lényeget a The Verge cikke.
A változtatás azt követően élesedett, hogy Mark Zuckerberg néhány napja látogatást tett Washingtonban, ez alatt pedig Donald Trump amerikai elnököt is meglátogatta. (Trump egyik visszatérő problémája, hogy a Facebook és társai szerinte nem adnak neki elég lehetőséget, hogy megszólaljon, egyes bejegyzéseit pedig korlátozzák.)
A Facebook szerint az új szabályok alapján a politikai megszólalóknak nem kell követniük az átlagos felhasználóra vonatkozó normákat, habár azt leszögezték: bizonyos posztokat továbbra is eltávolíthatnak, ha úgy ítélik meg, hogy az valós veszéllyel fenyeget.
A változtatás érdekességének másik részét a bejelentő személye jelenti, azt ugyanis Nick Clegg, az Egyesült Királyság volt miniszterelnök-helyettese adta elő. Clegg egy ideje már nem politizál, helyette a Facebook kommunikációs feladatait viszi.
Az egykori brit honatya szerint a politikusok beszédeit "méltó tartalomként" kell kezelni az oldalon, a Facebooknak ugyanis nem dolga büntetni őket, amiért csúnyákat mondanak egymásra. Clegg szerint az ő feladatuk mindössze annyi, hogy a veszélyesnek ítélt bejegyzéseket eltávolítják. Azt pedig majd a felhasználók eldöntik, mi az, amit az átengedettekből szeretnének megnézni.
A kommunikációs vezető azt is világossá tette, hogy az új szabályozás szerinte a felhasználók érdekeit szolgálja, akiknek joguk van a tények megismerésére. A változtatással ezt kívánják erősíteni, miközben azért továbbra is szemmel tartják a megszólalókat.
A The Verge megjegyzi, a változtatás a Twitteréhez hasonló szabályokon nyugszik, és ott is vannak kívételek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.