Életre keltették a Mona Lisát, a Louvre-ban még mozog is a legendás festmény

Egy új kiállítás keretében most úgy lehet megnézni da Vinci Mona Lisa című festményét, ahogy korábban soha. A mutatvány a HTC és egy francia stúdió érdeme.

  • hvg.hu hvg.hu
Életre keltették a Mona Lisát, a Louvre-ban még mozog is a legendás festmény

A párizsi Louvre sok érdekes tárlat helyszíne, de ezúttal még magasabbra tették a lécet: a festőlegendáról, Leonardo da Vinciről szóló kiállításukon most úgy lehet megnézni a Mona Lisát, ahogy korábban még nem, 3D-ben. A múzeum ehhez a HTC különleges sisakjait is biztosítja, ezeken át látni az életre keltett portrét.

Ez a Mona Lisa viszont nem a keretben mozog, az alkotók ugyanis egy székre ültették, így a látogatók – a már említett headsettel – közelebbről is megnézhetik. A látványt egy virtuális valóságra alapuló fejlesztésekkel foglalkozó párizsi stúdió, az Emissive készítette, de a munkához művészeti szakértőket is bevontak.

HTC/Emissive Studios

A Louvre közleménye szerint a mozgó Mona Lisa ideális arra, hogy a máig rejtélyes festményt és a rajta lévő alakot másfajta szemszögből is megcsodálhassák az érdeklődők. Az Emissive kurátorokat is felkért, hogy a nőt olyan körülmények közt tudják ábrázolni, amelyek közelítenek a valósághoz. A stúdió ennek megfelelően a portré hátterét is “bejárhatóvá” tette.

A Mona Lisa: Beyond the Glass címet viselő kiállítás jövő február 24-ig látogatható. A múzeumban tizenegy sisakot helyezett el a HTC és egy külön paravánt is felállított, ahonnan az érdeklődők – egymást nem zavarva – figyelhetik a jobbra-balra mozgó Mona Lisát. Aki nem jut el Párizsba, a HTC előfizetés szolgáltatásán, a Viveport Infinityn is hozzáférhet a különleges tartalomhoz, így azonban meg kell vásárolni otthonra a HTC VR-sisakját.

Idén tavasszal a Samsung is a Mona Lisával demonstrálta tudását: a deepfake technológiát és a mesterséges intelligenciát használták a nőalak megszólaltatásához.

Egy francia tudós pedig korábban 11 évet töltött a világ egyik legismertebb műalkotásának tanulmányozásával, egy különleges, fényvisszaverődésre épülő technológiát alkalmazva. A szakember rájött, hogy a a női portré mögött egy másik alak portréja található, melyet itt nézhet meg.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.