szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Olyan új algoritmust készített a Facebook egyik fejlesztőcsapata, amely képes kitalálni, hogy egy robot hogyan boldoguljon a számára ismeretlen környezetben. A programot robotok és drónok hasznosíthatják.

Elsősorban az önműködő eszközök, például a robotok lehetnek a haszonélvezői annak az új algoritmusnak, amelyet a Facebook mesterséges intelligenciával foglalkozó csapata alkotott. A program abban segít, hogy a gépek “térkép” nélkül tudjanak tájékozódni – írta az Engadget.

A robotika egyik nehezen megoldható problémája, hogyan lehet megtanítani a gépet arra, hogy a számára ismeretlen közegben is képes legyen navigálni. Számos cég már készített olyan robotot, amely az emberi utasításokat követve akár egy másik eszközt is kikísér az ajtón. A Boston Dynamics kutyái egy fokkal okosabbak ennél, a gépek ugyanis az ajtót is ki tudják nyitni. Ha azonban egy ismeretlen helyen arra kérnék őket, hogy találjanak haza, a kutyák nem boldogulnának.

Ezen a téren hozhat megváltást a Facebook találmánya: az új algoritmus képes kitalálni a célhoz vezető legrövidebb és egyben legbiztonságosabb utat. Azaz, a program nem csak arra utasítja a gépet, hogy induljon el, azt is megmondja neki, hogy ezt milyen útvonalon tegye, ahol nem éri baj vagy ő nem okoz gondot.

Az algoritmus hatékonyságát jól mutatja, hogy a Facebook házi vizsgáján kitűnő eredményeket ért el, igaz, egyelőre csak virtuális környezetben: a közösségi oldal által direkt erre a célra épített számítógépes világban fel-alá sétáltatták a robotot, amely felismerte és ki is kerülte a bútorokat. Az is jelzésértékű, hogy a sétáltatás ideje alatt a gép hiba nélkül 2,5 milliárd(!) lépést tett meg – nagyjából annyit, amennyit egy ember 80 év alatt.

Noha a technológiára még nagyon sok munka vár, a szakértők már most áttöréshez hasonló véleménnyel vannak róla. Szerintük olyan fejlődést sikerült elérniük, amely idővel sokféle önműködő eszközre, akár drónokra is kiterjeszthető lehet. Esetükben pontosabb és gyorsabb manőverezést vizionálnak, amiért a csomagküldő gépek lehetnek majd hálásak.

És persze mi, emberek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!