szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az nem meglepő, hogy miután januárban a Microsoft levette a kezét a Windows 7-ről, visszaesik az operációs rendszer részesedése. Az viszont már érdekesebb, hogy ezzel párhuzamosan nemhogy megnőtt volna a Windows 10-é, inkább még csökkent is.

Közzétette elmúlt hónapra vonatkozó adatait a NetMarketShare, többek között az asztali operációs rendszerekről. Kétségtelen, hogy a világ vezető operációs rendszere a Windows 10: 56,08 százalékos piaci részesedése azt jelenti, hogy két gépből legalább egyen ez az operációs rendszer fut. Azonban ez az imponáló adat más szempontból kissé érdekes, ugyanis márciusban már sikerült 57,34 százalékos részesedést elérni, azaz áprilisra elvesztette piaci részesedésének több mint egy százalékát.

Ebben leginkább az a fura, hogy többen is elhagyták a Windows 7-et a januári támogatás-megvonás után (a rendszer 26,3 százalékról 25,59 százalékos részesedésre esett vissza), azonban a jelek szerint sokan nem a Windows 10-re frissítettek.

Meglepő módon a macOS profitált a változásból, összességében 8,94 százalékos piaci részesedését 9,75 százalékra javította. A macOS rendszereken belül az egyik legnagyobb nyertes az Apple legújabb asztali operációs rendszere, a macOS X 10.15 volt: a márciusi 3,41 százalékról 4,15 százalékra nőtt áprilisban. A macOS X 10.14 piaci részesedése nem változott, viszont a macOS X 10.13 1,41 százalékról 1,52 százalékra nőtt az elmúlt hónapban. Mindez világosan mutatja, hogy az elmúlt időszakban megnövekedett a Mac gépet használók száma.

Mybroadband

A népszerű Linux-disztribúció, az Ubuntu is szépen teljesített az elmúlt hónapokban. Jelenleg 1,89 százalék a részesedése, ami több mint a kétszerese a januárinak (0,81 százalék) és jelentősen meghaladja a márciusi 1,18 százalékot. Sokan ezt azzal magyarázzák, hogy az otthonaikba kényszerített felhasználók közül többen is elkezdtek kísérletezni a Linuxszal.

Ami a böngészőket illeti, a lista élén természetesen a Chrome menetel, tovább javította márciusi részesedését (68,5 százalék) 69,18 százalékra. A második helyen a Chromium-alapú Edge áll 7,76 százalékos részesedéssel (egy hónappal korábban 7,59 százalékot mondhatott a magáénak). A Firefox lecsúszott a harmadik helyre, de így is javított: márciusban 7,19 százalék, áprilisban 7,25 százalék volt az övé. Az Internet Explorer részesedése viszont esik: 5,87 százalékról 5,45 százalékra.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!