szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A nyelvtanban jeleskedő mesterséges intelligencia nemcsak a kitalált szavakat ontja magából, de jól meg is tudja magyarázni, hogy mit jelentenek.

A mesterséges intelligencia segít az orvosoknak a betegek diagnosztizálásában, a kutatóknak a gyógyszerek kifejlesztésében, de zenét is tud komponálni.

Thomas Dimson egy elsőre kevésbé hasznos, de jobban belegondolva sokféle – köztük néhány ijesztőbb – lehetőséget is magában rejtő MI-t alkotott a This Word Does Not Exist nevű weboldal mögé. Az itt dolgozó algoritmusok pontosan azt tudják, amit az oldal neve is sugall nem létező szavakat generálnak, majd magyarázatot is adnak hozzájuk.

A mesterséges intelligencia így lényegében egy kamu szótárat állít össze, az eredmény pedig nemcsak mókás, de sokszor értelmesnek tűnik: könnyű elhinni, hogy egy-egy generált kifejezés valóban létezik.

hvg.hu

Az oldalon arra is lehetőség van, hogy a felhasználók küldjék el az általuk kitalált szót a szoftvernek, amely meghatározást ír hozzá. Mi a metasyncronic-kal próbálkoztunk, ami a gép szerint egy melléknév, amelynek jelentése: lassú vagy remegő mozgású.

hvg.hu

A háttérben futó program egyébként a GPT-2 nevű neurális hálózat, amit az OpenAI tervezett a prediktív szövegbevitelhez (amikor a szoftver a felhasználótól begyűjtött korábbi adatok alapján már néhány begépelt karakterből igyekszik kitalálni, hogy milyen szó következhet).

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!