szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Google szerint még nincs kész, de már így is igen hatékonynak tűnik az a szoftver, amit az emlőrák pontosabb diagnosztizálására fejlesztettek ki a DeepMind szakemberei.

Az elmúlt években már többször bizonyította a mesterséges intelligencia, hogy igen komoly hatékonysággal képes dolgozni az orvoslás terén. 2018 októberében elkészült az a szoftver, ami 3 perc alatt diagnosztizálja a Parkinson-kórt, az Amazon újdonsága a doktorok válláról igyekszik levenni az adminisztráció terhét, a Google fejlesztése életeket menthet, de épült már olyan rendszer is, amely 5 évvel korábban jelezheti a mellrák kialakulását.

Most ezen a téren történt egy újabb fontos előrelépés:

a Google olyan szoftverrel állt elő, ami pontosabban ismeri fel az emlőrákot, mint maguk az orvosok.

Bár az emlőrák az egyik leggyakoribb rákos megbetegedés a nők körében, a diagnosztizálása a mai napig komoly nehézségekbe ütközik. A Google ezért a 2014-ben felvásárolt DeepMind nevű cégével egy olyan eljárást fejlesztett ki, amely kevesebbet hibázik, mint amikor az orvos próbálja meg azonosítani a betegséget.

Az Egyesült Államokban elvégzett tesztek szerint a gép 5,7 százalékkal csökkentette a hamis pozitív, és 9,4 százalékkal a hamis negatív eredményeket. Érdekes módon az Egyesült Királyságban csupán 1,2 és 2,7 százalékkal lett pontosabb a diagnózis.

A fejlesztők szerint egyelőre az algoritmus egy korai változatát tesztelték le, így könnyen lehet, hogy a jövőben még pontosabbá válik majd a diagnosztizálás.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!