szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

425 millió fotóból állt össze az a timelapse videó, amelyen a Naprendszer központi csillaga látható.

Tíz éve figyeli már központi csillagunkat a NASA napfigyelő műholdja, a Solar Dynamics Observatory (SDO). A műszer fontos munkát lát el: vizsgálja a Nap viselkedését és az abból bekövetkező változások következményeit.

Egy ilyen megfigyelés során természetesen képek is születnek, melyeket rendre be is gyűjt a NASA. A 10 éves szolgálati idő alatt pedig rengeteg felvétel született, melyből “néhányat” egy még érdekesebb projekthez is felhasznált az űrhivatal: timelapse videót készítettek belőlük, melyen a Nap elmúlt 10 éve látható. (A munka a 2010. június 2-től, 2020. június 1-ig tartó időszakot öleli fel.)

A NASA szakértői nagyjából 425 millió fotót használtak a felvétel elkészítéséhez. A hatalmas képgyűjtemény 20 millió gigabájt adatot jelentett az űrhivatalnak. A képek mindegyike 17,1 nanométeres hullámhosszon lett rögzítve, és a Nap legkülső része, a korona fedezhető fel rajtuk.

A korona érdekessége, hogy sokkal kiterjedtebb, mint a Nap maga. Magas hőmérséklete miatt a benne található részecskék hőmozgásból adódó sebessége könnyen eléri a szökési sebességet, ezért a napkorona anyaga folytonosan szökik, miközben alulról visszapótlódik. Ebben a folyamatban keletkezik a Napból kiinduló plazmaáramlás, a napszél.

A timelapse videón látható minden másodperc egy eltelt napnak felel meg.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!