szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Kaliforniai Egyetem kutatói egy igen hasznos találmánnyal álltak elő, ami nagyban megkönnyítheti a halláskárosultak kommunikációját.

Az elmúlt években több olyan megoldást is kidolgoztak már a szakemberek, amely segítségével megérthetjük az idegen nyelveket. Elég csak a Skype-ban dolgozó algoritmusban gondolni, de villantottak már olyan kütyüt is, ami tényleg személyi tolmács lehet.

Ehhez képest fájóan hiányzik a piacról egy olyan megoldás, ami a hallássérültek által használt jelnyelvet fordítja le azok számára, akik ezt nem értik. A Kaliforniai Egyetem kutatói erre találtak ki egy használhatónak tűnő megoldást.

A mérnökök egy speciális, szenzorokkal ellátott kesztyűt készítettek, amit a jelnyelvvel beszélőnek kell viselnie. A Nature Electronics című tudományos szaklapban közzétett tanulmányukban azt írják, a rugalmas érzékelőknek köszönhetően a rendszer nyomon tud követni minden olyan mozdulatot, amivel a jelelő kifejezi magát.

A beérkező jeleket egy érme nagyságú egység dolgozza fel, ami a viselője csuklójánál kap helyet, majd ezt vezeték nélkül továbbítja az okostelefonon futó alkalmazás felé. Az app másodpercenként egy szót tud megérteni és lefordítani angol nyelvre. A rendszer jelenleg 660 jelet ismer fel, köztük az angol ABC betűit, kifejezéseket, valamint a számokat 0-tól 9-ig.

A tesztelések során további érzékelőkkel látták el az alanyok arcát, hogy a szemöldökük és szájuk mozgását is követni tudják – azok mozgatása ugyanis a hagyományos amerikai jelnyelv részét képezi.

Jun Csen, a projekt vezetője szerint bár korábban is voltak már hasonló eszközök, azok nehezek és kényelmetlenek voltak, míg a mostani megoldás jóval viselhetőbb. Nem mellesleg pedig olcsó az előállítása, az élettartama pedig hosszú – legalábbis a szakemberek szerint –, így könnyen lehet, hogy hamarosan piacra kerülhet a szerkezet.

Hasonló megodlással korábban már a magyar SignAll Technologies is előállt. Az ő megoldásukban egy színes kesztyűt kellett viselnie a jelelőnek, a mozdulatait azonban nem szenzorok, hanem kamerák figyelték. A rendszer így tudta angolra fordítani az amerikai jelnyelvet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!