szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egyesek annyira tartanak a koronavírustól, hogy házilag készített oltóanyaggal próbálnak immunitást szerezni ellene. Ez nagyon veszélyes.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Miközben a tudományos világ a működő gyógymódot keresi a koronavírus ellen, olyan csoportok is megjelentek, akik házilagos módon igyekeznek védettséghez jutni a kórokozóval szemben – derül ki a Science folyóiratból. A tanulmányt jegyző kutatók szerint elsősorban hatóságilag jóvá nem hagyott vakcinakísérletekről van szó, melyek a hozzáértés hiánya, vagy a nem bizonyított hatékonyságú szerek alkalmazása miatt akár végzetesek is lehetnek.

A jelenségről hírt adó IFLScience szerint a történelem során sok olyan oltóanyagkísérlet zajlott, amely végeredményben hozzájárult az igazi tudósok munkájához, de ez nem összekeverendő a mostani próbálkozásokkal. Az önmagukat oltókat nagyrészt a kórokozótól való félelem vezérli, valamint az, hogy talán sokáig nem lesz olyan vakcina, amely 100 százalékos védelmet nyújtana ellene. A kísérletezgetés pedig nem csak hogy veszélyes, de törvénytelen is: az otthon elkészített vakcinák beadása ugyanis emberkísérletnek minősülhet, melyet szigorú törvények szabályoznak világszerte.

Az IFLScience szerint a kevésbé körültekintő csoportok egyike a RaDVaC (Rapid Deployment Vaccine Collaborative) nevű társulás, amelynek vállalt célja a koronavírus elleni védőoltás gyors kifejlesztése. A csapat a kollégák és ismerősök körében terjeszti oltóanyagát, amely már önmagában is felvet néhány kérdést. Egy fokkal azonban problémásabb, hogy a szer hosszabb távú hatásai nem teljesen ismertek, habár előállítói szerint a mindössze 20 fős kontrollcsoportnál, illetve az elvégzett állatkísérleteknél nem okozott komolyabb gondokat.

Ezzel együtt fontos, hogy kizárólag a kontrollált körülmények között dolgozó tudósok munkáját szabad komolyan venni, illetve a hatóságok által jóváhagyott anyagokat kipróbálni. Nem véletlen, hogy a világban zajló vakcinafejlesztések nem mindegyikét támogatja a tudományos közeg.

[Legalább 800 ember halt meg a világban, mert elhitte a koronavírusos álhíreket]

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!