szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Beta Pictoris c 63 fényévre van tőlünk, így nehéz megfigyelni. A Cambridge-i Egyetem szakértőinek viszont sikerült láthatóvá tenniük.

Közvetlen fotó készült a Földtől 63 fényévnyire lévő Beta Pictoris c-ről, pontosabban a planéta körvonaláról és látható fényéről – derül ki a PhysOrg cikkéből. A Beta Pictoris c egy exobolygó, vagyis Naprendszeren kívüli bolygó. Ilyen égitestről még nem sikerült – közvetlen – képet készíteni, mert a kutatók általában közvetett módszerekkel dolgoznak.

A szóban forgó planétát nem most fedezték fel: még 2019-ben igazolták a jelenlétét. Ez egyébként a rendszerben talált második planéta, ráadásul igen fiatal is: az objektumot 23 millió évesnek tartják a kutatók, körülötte még rengeteg törmelék található. Testvérét, a Beta Pictoris b gázóriást 2008-ban azonosították.

Hannelore Hämmerle/Max Planck Society

A c jelű bolygóról a Cambridge-i Egyetem szakértői tudtak közvetlen felvételt készíteni, amelyhez a Very Large Telescope-ot használták, illetve a GRAVITY nevű eszközt. A teleszkóp a világ egyik legnagyobb csillagászati távcső-rendszere. A műszerek segítségével a kutatók külön tudták választani a két objektumot.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is bemutató Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!