szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Publicus Intézet reprezentatív felmérése szerint a megkérdezett magyaroknak nagyon csekély a bizalma az orosz és kínai fejlesztésű koronavírus-vakcinák iránt. Előbbi oltóanyagból Magyarország több millió adagot kötött le.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

A közeljövőben elérhetővé váló koronavírus-vakcinák elfogadottsága a magyarok körében mindössze 20–36 százalékon áll – derül ki a Publicus Intézet reprezentatív közvélemény-kutatásból, amelynek eredményét a Népszava ismertette hétfőn.

Az adatokból az olvasható ki, hogy a magyaroknak 20–21 százalékos bizalma van az orosz és a kínai vakcinák iránt. A megkérdezettek inkább ugyanis az amerikai és az európai fejlesztésű szerrel oltatnák be magukat. (Ez az arány 31–36 százalék.)

A napilap szerint az adatok részben összhangban vannak az Euronews által készített (európai) vizsgálattal: ott a megkérdezettek mindössze 17 százaléka mondta azt, hogy vállalja az oltást, 47 százalék határozottan elutasította.

[Karikó Katalin: Vakcinát fejleszteni elsősorban morális kötelezettség]

Ezzel szemben a Publicus felméréséből az olvasható ki, hogy a magyarok még szkeptikusak, “pedig a hazai döntéshozók és a szakemberek is azt hangsúlyozzák hetek óta, hogy a járványgörbét leginkább az oltással lehet majd letörni”.

A tekintélyes Nature tudományos folyóirat 19 országot érintő felmérése szerint még azokban az államokban is jobban várják a vakcinát, ahol alacsonyabb az oltási hajlandóság. A kelet-közép-európai régiót nézve Lengyelország is szkeptikusnak számít a maga 56 százalékával; Oroszországban ez az arány 55 százalék.

A Nature által megrendelt kutatás szerint az emberek elsősorban azt a vakcinát támogatják, amit a hivatalos szervek, illetve kormányok is megbízhatónak tartanak.

A cikkben megjegyzik, hogy a vírus terjedéséről megbízható adatokkal rendelkező baltimore-i Johns Hopkins Egyetem szerint 60–70 százalékos átoltottság szükséges ahhoz, hogy kialakuljon a nyájimmunitás. Ez alatt a vírus terjedése érdemben nem fékezhető.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!