Egy átlagos fekete lyukat akartak tanulmányozni a tudósok, de sokkal érdekesebb dologra bukkantak
A szupermasszív fekete lyukak a tudósok számára rendkívül izgalmas képződmények, ám ez nem jelenti azt, hogy a kisebbek ne keltenék fel az érdeklődésüket. Most például egy egész csoport ilyet találtak a Hubble űrteleszkóp segítségével.
hvg.hu
A képződmények az NGC 6367 kódnévvel ellátott gömbhalmazban helyezkednek el – amely 7800 fényévre található a Földtől –, és igencsak meglepték a tudósokat. A csillagászok ugyanis az előzetes számítások alapján egy közepes tömegű fekete lyukra számítottak ott, ám az NGC 6367-ről rögzített adatok elemzése után kiderült, hogy egy csoportnyi kis méretű fekete lyukat tartalmaz a gömbhalmaz. Ezek az NGC 6367-ben szétszóródva vannak jelen, így a fekete lyukak csoportjának összességében igen nagy a kiterjedése.
A kutatók megpróbálják meghatározni a fekete lyukak tömegét. Ehhez a csillagok sebességét használják fel, amelyről évek óta gyűjtött már adatokat a Hubble, valamint az Európai Űrügynökség Gaia nevű obszervatóriuma is.
Az amerikai tudósok azt feltételezik, a csoport akkor alakulhatott ki ilyen szétszórtan, amikor az egyes fekete lyukak a gömbhalmaz közepe felé tartottak, és gravitációs kapcsolatba kerültek a kisebb csillagokkal. A szakemberek azt remélik, a csoport tanulmányozásával közelebb kerülhetnek annak megértéséhez, miként viselkednek a fekete lyukak.
A hatalomnak az a legnagyobb csábítása, hogy azt gondolod, mindent megtehetsz. A kontroll meg azt jelenti, hogy nem tehetsz meg mindent – mondja Szikora János, aki megrendezte Térey János verses drámáját, A Nibelung-lakóparkot a székesfehérvári Vörösmarty Színházban.
Hollywood új generációjának legnevesebb színészeivel készült, de csak csöppnyi porfelhőt kavart a Vágtázó lovakról. Pedig ha nem is leszünk tőle vidámabbak, érdemes tenni vele egy próbát. Kritika.