szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Számos egészségügyi problémához vezethet a stressz. E különös állapot nyomon követéséhez fejlesztettek viselhető eszközt svájci kutatók. Az eszköz egyébként a verejtékből tájékozódik.

A Lausanne-i Szövetségi Műszaki Egyetem Nanoelektronikai Eszközök Laboratóriumának mérnökei a Xsensio nevű startuppal együttműködve fejlesztettek egy olyan viselhető érzékelőt, ami képes mérni a kortizol nevű stresszhormon koncentrációját az emberi verejtékben, másképp fogalmazva képes a stressz objektív számszerűsítésére. A viselhető eszköz tulajdonképpen folyamatos monitorozást tesz lehetővé, és segíthet az orvosoknak a stresszel kapcsolatos egészségügyi problémák (pl. kiégés, elhízás) megértésében és kezelésében. Az érzékelő tapasz formájában helyezhető el a beteg bőrén, és lehetővé teszi a kortizol-koncentráció (az izzadás fő stressz-biomarkere) figyelését.

A kortizol egy szteroid hormon, amelyet a mellékvesék állítanak elő koleszterinből. Mennyiségét az agyalapi mirigy által termelt adrenokortikotrop hormon (ACTH) szabályozza. A kortizolnak alapvető testi funkciói vannak, például az anyagcsere, a vércukorszint és a vérnyomás szabályozása, emellett hatással van az immunrendszerre és a szív- és érrendszeri funkciókra is. Amikor stresszes helyzetbe kerülünk, legyen az életveszélyes vagy hétköznapi, a kortizol veszi át az irányítást. Utasítja a testünket, hogy juttassa el a szükséges energiát az agyunkba, az izmainkba, a szívünkbe.

A kortizol jelenléte egy darabig jól tolerálható, azonban hosszabb távon már gondokat okozhat. Krónikus stressz esetén ugyanis a mellékvese egy idő után már nem tudja kielégíteni a szervezet megnövekedett kortizol-szükségletét, így a hormon mennyisége egy idő után lecsökken. Ekkor tulajdonképpen a stressz okozta betegségek léphetnek fel, elhízás, szív- és érrendszeri problémák, depresszió vagy kiégés. A kortizolszint vérvétellel is meghatározható, azonban kimutatható mennyiség van belőle a vizeletben, a nyálban és az izzadtságban is. A svájci mérnökök ez utóbbira fókuszáltak.

Nature

Az általuk fejlesztett tapaszon tranzisztor és grafénből készült elektróda van. A verejtékben lévő kortizol töltésváltozást okoz az eszközben, ami ennek alapján képes mérni a stresszhormon koncentrációját. Az eszközt jelenleg az egészségügyben próbálgatják, de a későbbiekben akár okostelefonos alkalmazással is össze lehet majd kötni, és talán majd egyszer az intelligens karkötőkbe is beépítik ezt a technológiát.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos hírekkel is szolgáló Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!