szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A teljesen önjáró, LoadRunner névre keresztelt robotok akár 30 kilogrammnyi rakományt is képesek elcipelni, ám az igazi újdonság az, ahogy lerakják a szállított csomagot.

Bár van, hogy az embernek akár egy-két hetet is várnia kell arra, hogy átvehesse az általa rendelt terméket, ez nem jelenti azt, hogy a raktárakban ne pörögne a munka. A cél, hogy a különböző termékek a lehető legrövidebb időn belül a raktár azon részére kerüljenek, ahonnan aztán megindul majd új tulajdonosa felé.

Hogy ez a munka minél gyorsabb legyen, a raktárakban robotok is dolgoznak. A müncheni Fraunhofer Intézet kutatói azonban még nagyobb sebességre kapcsolnának, ennek érdekében pedig ki is fejlesztettek egy újfajta rendszert.

A munkát első ránézésre feltuningolt robotporszívók végzik, amelyek nagy sebességgel viszik egyik helyről a másikra a csomagokat. Ezek a LoadRunnerek, amelyek végsebessége nagyjából 35 km/h, és képesek akár egy 30 kilogrammos pakkot is eljuttatni a megfelelő helyre. A szerkezetek teljesen önjáróak, az ütközéseket a szenzoraik segítségével kerülik ki.

A rendszer igazi különlegessége az, ahogy a cipelt csomagokat lerakják. A LoadRunnerek nemes egyszerűséggel nekihajtanak a célállomást jelentő platformnak, hogy aztán a lendület tovább vigye a pakkot, ami ezzel a művelettel a helyére kerül.

A szakemberek úgy vélik, a megoldás működhet, és még amiatt sem kell aggódni, hogy a csomag összetörik, ha az rendesen be lett csomagolva.

Azzal, hogy a LoadRunnereket szenzorokkal szerelik fel, elviekben elkerülhetők a balesetek, és arra sincs szükség, hogy méregdrága szenzorokkal figyeljék egyszerre az összes robot mozgását. Más kérdés, hogy ha hirtelen kell fékeznie az egységnek, akkor előfordulhat, hogy lecsúszik róla a rakomány.

Az alábbi videóban azt is jól látni, hogyan tudnak az egységek közösen dolgozni:

A robotok tájékozódását a rájuk szerelt kamera biztosítja, ami másodpercenként 400 képet rögzít a földről, ami körülveszi őket. Emiatt a megfelelő jelekkel ellátva azt, a robot is tudni fogja, hogy pontosan hol van.

Hogy mikor lehet a most demózott prototípusokból alkalmazott technológia, egyelőre nem tudni. Mi azért mindenesetre meggondolnánk, hogy a jövőben rendelünk-e bármilyen törékeny dolgot az internetről.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!