szerző:
Tetszett a cikk?

Vékony és könnyű kivitel, prémium anyagok, gyönyörű kijelző, gyors processzor. Minden együtt a sikerhez, de vajon akad-e hátulütője a kínai gyártó bőven 600 ezer forint feletti új laptopjának? Jövünk a válasszal.

Az amerikai-kínai kereskedelmi háború olyan mértékben sújtja a Huaweit, hogy 2021 első negyedévében a kínai vállalat már nem szerepelt a világ öt legnagyobb okostelefon-gyártója között. A cég mobiljai hardveresen továbbra is kiválónak tűnnek, szoftver szempontból viszont komoly aggályokat vet fel, hogy a Huawei készülékeken nem érhetők el a Google szolgáltatásai.

A mobileladások tehát a pincében vannak, így a Huaweinek a korábbinál nagyobb lendülettel kell új területek felé nyitnia. Ilyen például a hordozható számítógépek szektora, mely szegmensben mostanság állt hadrendbe a vállalat aktuális csúcsmodellje, az alábbiakban részletesen bemutatandó új MateBook X Pro.

László Ferenc

Szemrevaló

Aki találkozott az elmúlt években Huawei notebookkal, azt nem éri különösebb meglepetés jelen tesztalanyunk láttán. És ez jó hír, ugyanis maradt a szemrevaló külső, az átlagon felüli minőségérzet és a vékony kialakítás.

A smaragdzöld szín az abszolút csúcsmodellre, az 1 TB-os SSD-vel szerelt kivitelre utal, a galaktikus szürke példányokban fele ekkora kapacitású tároló található. A finoman lekerekített matt felületek jól mutatnak, de sajnos elég gyorsan koszolódnak és a zsíros ujjlenyomatok nem túl könnyen távolíthatók el.

László Ferenc

Az alumínium-ötvözet készülékház a legvastagabb pontján 14,6 milliméteres, a legvékonyabb részén pedig alig 4,9 milliméteres. A MateBook X Pro ily módon némileg légiesebb jelenség az Apple MacBook Pro 13-nál, 1,33 kilogrammos tömege révén pedig 70 grammal könnyebb is annál.

A sarkokban elhelyezett négy kis kör alakú gumiláb stabil használatot tesz lehetővé, a kívül méretes Huawei logót felvonultató vékony fedlap könnyen felhajtható.

László Ferenc

Arzenál

Bal oldalt egy jack dugaljt és két szupergyors USB-C aljzatot találunk, melyek a hagyományos adatátvitelen kívül töltésre, illetve 4K külső kijelző meghajtására is minden további nélkül használhatók. Az ellentétes oldalon egy USB-A 3.2 Gen1 aljzatra lehetünk figyelmesek, és ezzel a csatlakozó aljzatok végére is értünk.

Ethernet-port és SD-kártyaolvasó nincs. Alapáron jár viszont egy 10 centis kábelen logó, 160 grammos kis hub, melyen egy USB-A, egy USB-C, egy VGA és egy HDMI csatlakozó található.

László Ferenc

A 2 mikrofonból és 4 hangszóróból álló audio szekció az átlagnál jobb minőséget produkál, de persze egy ilyen vékony és könnyű laptoptól nem várhatunk gazdag mély hangokat. A 720p HD webkamera a billentyűzet felső sorának közepéből pattintható ki, ami elsőre jó ötletnek tűnik, de aztán használat közben gyorsan rájövünk arra, hogy a békaperspektíva messze áll az ideálistól.

A 28x11 milliméteres, háttérvilágításos billentyűzet jól használható, de nem hibátlan. A fel-le gombok kisebbek a társaiknál, hiányoznak a Home, End, PageUp és PageDown billentyűk, illetve sajnos le kell mondanunk a magyar kiosztásról. A jobb felső sarokban lévő bekapcsológombban található az ujjlenyomat-szenzor, mely gyorsan és megbízhatóan teszi a dolgát.

László Ferenc

A touchpad relatíve nagy, 12x7,5 centiméteres felületű, kellemes tapintásérzetű, kiválóan használható. Ebbe rejtették a korábbinál háromszor nagyobb felületű Share Taget, vagyis a gyártó NFC-alapú gyors telefonpárosító megoldását.

A Huawei Share remek többképernyős együttműködést valósít meg, azonban komoly hiányossága, hogy a notebook csak az újabb Huawei és Honor okostelefonokkal tud kommunikálni.

László Ferenc

Mit tud még?

Az LTPS technológiájú kijelző kávái mindössze 4,4 milliméteresek, így a rendelkezésre álló felület 91 százalékát borítja a 13,9 colos panel. A képernyő mintegy 12,5 százalékkal nagyobb a MacBook Próban lévő 13,3 colos társánál, és a MateBook X Pro pixelsűrűségben is veri az almás társát.

Lényeg a lényeg: a lehetőségekhez képest nagy méretű kijelző egészen kiváló képminőséget biztosít.

A 3:2 képarány némi megszokást igényel. Ha sok videót nézünk, akkor zavaró lehet a 16:9-es videók alatti és feletti fekete csík, de például fényképszerkesztéshez és irodai munkához kiváló társ a 3:2-es arány. Az érintésérzékeny panel fényereje messze átlagon felüli, a kültéri használatot viszont nehezíti a tükröződő felület.

László Ferenc

Újdonság a gesztusvezérlés: amennyiben három ujjunkkal egyszerre simítunk végig a kijelzőn, feljön a képernyőképrögzítés-funkció. Utóbbival többféle módon érhetjük el célunkat, illetve a karakterek felismertetésére is lehetőség nyílik.

Más piacokon i5-ös Intel processzorral is kapható a Windows 10 Pro szoftveres készülék, nálunk viszont csak a komolyabb i7-es chippel szerelt modell érhető el. A legújabb 11. generációs processzor minden körülmény mellett kiváló teljesítményt biztosít és az elődhöz képest megerősített hűtésnek köszönhetően melegedéstől sem kell tartani.

László Ferenc

A 16 GB RAM tökéletesen elegendő és az alapvető feladatok végrehajtásához az integrált grafikus megoldás is korrekt társ. Az Intel Iris Xe 20 százalékot ver az elődjére és körülbelül olyan tempót diktál, mint az Nvidia MX350, ami nem rossz, de játékra csak komoly kompromisszumok megkötése mellett használható a gép.

Az SSD Samsung gyártmányú és átlagon felüli sebességet produkál, ezenkívül pedig a wifi 6 és a bluetooth 5.1 támogatás mellett sem mehetünk el szó nélkül. Az 56 Wh-s akkumulátor a gyári specifikációk szerint mintegy 10 órás üzemidőt biztosít, és tapasztalataink szerint ez körülbelül meg is felel a valóságnak.

László Ferenc

A C-aljzatú töltőfejjel egy óra alatt közel 80 százalékosra tölthető a telep, a teljes töltéshez pedig 100 perc szükséges. A töltővel egyébként nemcsak a notebook, hanem bármely kompatibilis mobiltelefon is egyszerűen tölthető.

László Ferenc

Konklúzió, árak

+ : légiesen könnyed megjelenés, jó minőség, gyönyörű kijelző, fürge működés, korrekt üzemidő, gyors töltés.

: nincs magyar billentyűzet, a webkamera messze van a jótól, tükröződő kijelző, egyes funkciókhoz Huawei mobil kell.

Az új Huawei MateBook X Pro tökéletesen hozza azt a szintet, ami 2021-ben egy felsőkategóriás könnyen hordozható számítógéptől elvárható. A minőség, a sebesség és a kijelző nagyon rendben van, de azért akad néhány kisebb hiba és hiányosság.

Cikkünk írásakor az 512 GB-os SSD-vel szerelt Huawei MateBook X Pro 650 ezer forintba kerül, az 1 TB-os kivitel árcéduláján pedig 720 ezer forintos összeg olvasható.

A hasonló felszereltségű M1 chipes MacBook Prókért rendre 710, illetve 790 ezer forintot kérnek el, az i7-es verziók pedig nem kevesebb, mint 880, illetve 960 ezer forintot kóstálnak.

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!