szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

10 másodperc a szintideje a Nerbot nevű program, amely automatikusan generál neveket és e-mail-címeket a kitöltéshez.

Élő YouTube-közvetítésben látható, ahogy a Nerbot nevű számítógépes program megállás nélkül, nagyjából tíz másodpercenként tölti ki álnevekkel a jelenlegi, "a járvány utáni életről" szóló, kormányzati narratívákat visszhangozó nemzeti konzultációs íveket. A program véletlenszerű neveket generál, ezek alapján egy „orbanegyg3ci” kezdetű, ezt követően névre szóló e-mail-címet hoz létre a konzultáció megerősítő leveléhez, majd a jóváhagyó linkre rákattintva kitölti az ívet, és kezdődik minden elölről.

A folyamat során a parancssorban látható, ki és hányadikként tölti ki éppen a konzultációt, a cikk írásakor már bőven 3000 felett voltak a sorszámok. A robot többnyire a kormány célzott üzeneteivel szembemenő válaszokat ad.

A készítő már tavaly a figyelem középpontjába került, amikor a még visszaigazoló e-maillel sem biztosított, „koronavírusról és a gazdaság újraindításáról” szóló konzultációra programozott automatikus kitöltő robotot. Ekkor a Police.hu beszámolója szerint azonosították a férfit és lefoglalták az eszközeit, következménye viszont nem lett az ügynek. A mostani közvetítéshez a programozó csatolt egy blogposztot, amelyben kifejtik, hogy jogilag nem bűncselekmény, amit csinál.

Az üggyel kapcsolatban kerestük a Kormányzati Tájékoztatási Központot, hogy megtudjuk, tudnak-e a programról, és igyekeztek-e kiküszöbölni az ilyen behatolásokat lehetővé tévő biztonsági réseket, de egyelőre nem kaptunk választ. Amennyiben reagálnak, a cikket frissítjük.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Lengyel Tibor Itthon

Nemzeti manipuláció: nehezebb, de nem lehetetlen

Már online is kitölthető a nemzeti konzultáció, ám a csalások kivédésére beépített e-mailes hitelesítés a visszaélést nem gátolja: az összes többi személyes adat nyugodtan lehet kamu, ráadásul újabb és újabb címekkel ugyanarról a számítógépről többször is lehet válaszolni.