szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kutatók jóval nagyobb mennyiségű molekulára bukkantak, mint amennyire előzetesen számítottak.

Hogy az élet miként alakulhat ki, azt a kutatók a mai napig is vizsgálják, ám abban már egyértelműen konszenzusra jutottak, hogy az olyan alkotóelemek, mint a DNS és az RNS létrejöttéhez elegendhetetlenül szükséges bizonyos molekulák jelenléte. Ilyen molekulákat már korábban is észleltek a világűrben, ám a csillagászok most olyan helyen fedezték fel őket nagy mennyiségben, ahol épp zajlik a bolygóképződés.

Az IFLScience beszámolója szerint a tudósok öt csillagrendszert vizsgáltak, ahol egy olyan csillag található, amit protoplanetáris korong vesz körbe. A Wikipédia meghatározása szerint ez egy olyan "akkréciós korong, melyben gázok és szilárd részecskék keringenek. Ezen részecskék idővel nagyobb anyagcsomókká, planetezimálokká, végül bolygókká állnak össze."

A vizsgált rendszerek közül négy ezen molekulák egyedi kémiai jegyeit hordozzák magukon: cianoacetilént, acetonitrilt és ciklopropenilidént tartalmaztak, és ezek sokkal nagyobb mennyiségben voltak jelen, mint amire redetileg számítottak a tudósok. Eredményeiket az Astrophysical Journal Supplement Series-ben tették közzé.

J.D.Ilee / University of Leeds

John Ilee, a kutatás vezetője szerint most először volt lehetősége a csapatnak arra, hogy egy Naprendszer méretű rendszer belső részén kutassanak ilyen molekulák után. Számításaik szerint az említett anyagok 10-szer, 100-szor nagyobb mennyiségben voltak jelen a területen, mint amire az előzetes kalkulációk alapján számítottak.

A szakember szerint a szóbanforgó molekulák az élet építőköveinek tekinthetők, gyakorlatilag a cukrok, aminosavak vagy épp az RNS létrejöttéhez szolgálnak nyersanyagként.

A villámcsapásoknak is köszönhetjük, hogy van élet a Földön

A villámcsapásoknak a meteoritokhoz hasonló fontos szerepük volt abban, hogy az élethez tökéletes feltételek alakuljanak ki a Földön - állapították meg a Leedsi Egyetem geológusai.

A kutatók szerint a mostani eredmény azért is fontos, mert ezek szerint még bonyolultabb molekulákat is képesek lehetnek kimutatni a világűrben. Ha ez sikerül, akkor talán könnyebben megértjük majd, miként lehet állhatnak össze az élet alapjául szolgáló anyagok más csillagok körül.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!