szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Facebook egyik alelnöke, Guy Rosen szerint az elmúlt kilenc hónapban 50 százalékkal csökkentették a gyűlöletbeszédet tartalmazó bejegyzések elérését.

Alaposan megkavarta a Facebook állóvizét a legutóbbi szivárogtatás. Egy volt alkalmazott, Frances Haugen igen kényes, és a cég számára kellemetlen információkat hozott napvilágra: egyfelől azt, hogy az Instagram a Facebook saját felmérése szerint is mennyire toxikus, másfelől azt, hogy a vállalat sokkal inkább a pénzt választja, mintsem a felhasználók biztonságát. Ez utóbbi kijelentését az amerikai Szenátus meghallgatásán is elismételte.

A vállalat azóta igyekszik olyan lépéseket tenni, amivel csillapítani tudja a kedélyeket, és jobb színben tudja feltüntetni magát. Egyfelől leállította az Instagram gyerekeknek szánt verziójának fejlesztését, az egész világon elkezdte letekerni a politikai tartalmak mennyiségét a hírfolyamban, emellett pedig nyilvánosságra hozta a feketelistáját is, amin magyar neveket is bőséggel találni.

Megakadályozná a Facebook a kényes ügyek kiszivárgását - azonnal kiszivárogtak a korlátozások

A The New York Times információi szerint a Facebook lekorlátozta, melyik munkavállalója milyen belső csoportokhoz férhet hozzá.

Most egy újabb információval jelentkezett a cég arról, miként működik a vállalat. Guy Rosen, a Facebook egyik alelnöke arról írt, hogy milyen lépéseket tett a közösségi oldal a gyűlöletbeszéd visszaszorítása érdekében: a szakember szerint a gyűlöletbeszédet tartalmazó bejegyzések láthatósága az utóbbi három pénzügyi negyedévben – vagyis az elmúlt kilenc hónapban – 50 százalékkal csökkent, így jelenleg 0,05 százalék. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy 10 ezer felhasználóból

mindösszesen 5 találkozik egy ilyennel.

Bekeményít a Facebook és az Instagram, csírájában fojtják el a gyűlöletbeszédet

A Facebook új szabályzata kifejezetten tiltja, hogy a fehér felsőbbrendűség vagy más nacionalista eszmék terjedjenek az oldalon.

Rosen szerint csak azt nézni, hogy hány ilyen kontentet törölt a közösségi oldal, nem túl szerencsés, mivel más lépésekkel is lehet a gyűlöletbeszéd ellen harcolni. A szakember úgy látja, azért óvatoskodik a Facebook az ilyenek törlésével, mert nem akarnak tévedni, ugyanakkor korlátozzák azon emberek, csoportok és oldalak elérését, amelyek megsértik a Facebook szabályzatát.

Tény, hogy a Facebookot időnként azért is kritika éri, hogy olyan tartalmakat is gyűlöletbeszédnek nyilvánít és töröl, ami egyébként nem az. Ugyanakkor az ilyen tartalmak akkor sem érnek el a felhasználókhoz, ha korlátozzák annak láthatóságát.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!