szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A jelenséget X-osztályúnak minősítette a NASA, ami azt jelenti, hogy a szokásosnál is erőteljesebb volt.

A NASA napdinamikai obszervatóriuma (SDO/Solar Dynamics Observatory) egy látványos videót tett közzé a Napnak arról az időszakáról, amely egy erőteljesebb napkitöréssel zárult a múlt héten.

A megfigyelés október 25-én kezdődött, és a NASA szerint már aznap kisebb kitörések voltak detektálhatók a Nap bal szélén. Ez a folyamat október 26-án is folytatódott, de már intenzívebben. Két napra rá, október 28-án pedig egy még erőteljesebb kitörést regisztráltak.

A szakértők szerint a napkitörésekből származó káros sugárzás nem képes áthatolni az atmoszférán. Az erősebb kategóriájúak azonban megzavarhatják a kommunikációs eszközöket, valamint működésképtelenné tehetik a Föld körüli pályán keringő műholdakat.

Az október 28-i napkitörést X1-osztályúnak minősítették; az X ez esetben a legintenzívebb ilyen jelenségeket jelöli, a mögötte lévő szám pedig további információt nyújt a kitörés erősségéről. (Az X2 kétszer olyan intenzív, mint az X1, az X3 pedig háromszor, és így tovább.)

Az újonnan regisztrált napkitörés a 2019 decemberében kezdődött 25. napciklus második X-osztályú kitörése volt. Egy új napciklus nagyjából 11 évente következik be.

A NASA heliofizikai missziója folyamatosan figyeli a Napot és a világűrt, hogy a szakértők megértsék, mi okozza az ilyen kitöréseket a Napon.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!