szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Statista készített egy könnyen átlátható táblázatot, amiből kiderül például az is, miért rossz, ha valaki csak kisbetűket ad meg a jelszavában.

Rengetegszer esett már szó arról, hogy miért kell erős jelszót választani egy-egy felhasználói fiókhoz – és miért nem szabad ugyanazt beállítani minden fiókunkhoz. Ennek ellenére évről-évre milliók adnak meg rendkívül gyenge jelszavakat, amiket minden különösebb erőfeszítés nélkül tudnak feltörni a hackerek.

Korábban már megmutattuk a NordPass által összeállított listát, amin 2021 legrosszabb jelszavait sorakoztatták fel. Hogy melyiket mennyi idő alatt lehet megfejteni, azt a cég is belevette a táblázatába, a Statista azonban most egy olyan összeállítást készített, amiből egyből világos lesz, melyik jelszó a jó, és melyik az, amelyiket mindenképpen kerülni kell.

[Az FBI üzeni: cserélje le a jelszavát, és írjon be helyette ilyen mondatokat]

A táblázat két szempont alapján mutatja meg, melyik jelszót mennyire könnyű feltörni: hogy hány karakterből áll és hogy milyen karaktersorozatról van szó.

Ezek alapján például egy csupa kisbetűkből (első oszlop) álló jelszó akkor is azonnal feltörhető, ha az 8 karakterből áll, de egy 12 karakteres ugyanilyen kódhoz is csupán 3 hétre van szükség.

Ha van benne legalább egy nagybetű (második oszlop), akkor 8 karakternél semmiképp se adjunk meg rövidebbet, 12 karakter esetén viszont már 300 évbe telne a hackereknek megfejteni azt.

Ha legalább egy nagybetűt és egy számot (harmadik oszlop) tartalmaz, akkor egy 12 karakteres jelszó feltörése 2000 évbe telne, míg ha ezek mellett legalább egy szimbólum is van benne (negyedik oszlop), akkor 12 karakter esetében 34 ezer évre nő a megfejtés ideje.

A fenti adatok egy számítógépre vonatkoznak, vagyis nem számolnak azzal, ha valaki egy egész szuperszámítógépet ráereszt a kódfejtésre. Ettől függetlenül érdemes megszívlelni az ajánlást, és minél hosszabb, minél bonyolultabb karakterláncokat kitalálni. Hogy ezeket könnyen meg is lehessen jegyezni, ahhoz itt adunk egy praktikus tanácsot.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!