szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Kína 2035 helyett 2027-re építené meg az ember nélküli holdbázisát, hogy ezzel kerüljön az Egyesült Államok elé az űrversenyben.

Az év eleje óta tudni, hogy Kína és Oroszország nem kooperál az Egyesült Államokkal, inkább összeáll a két ország, hogy közös holdbázist építsen. A South China Morning Post állami lap most arról számolt be, hogy az állomást 2027-re kívánják megépíteni.

Az Interesting Engineering beszámolója szerint a korábbi tervekben még arról volt szó, hogy a holdbázist 2035-re építenék fel, ám most nyolc évvel előrébb hozták a projekt megvalósítását. Mindez azért is fontos, mert ha valóban sikerül tartani a határidőt, azzal Kína megelőzheti az Egyesült Államokat az űrversenyben.

Európai Űrügynökség

A Csang-o-8 küldetés korábbi célja az lett volna, hogy a Hold felszínén különböző tudományos vizsgálatokat végezzen el. Ezek közé tartozik például, hogy az égitest felszínén található port 3D-nyomtatásra használják, a kormányzati utasítás szerint azonban egy olyan állomás létrehozása lett a cél, ami ember nélkül képes üzemelni.

A Kínai Nemzeti Űrhivatal vezetője, Vu Jenhua ugyan nem indokolta meg a döntést, azt viszont hangsúlyozta, hogy a cél a Hold erőforrásainak békés felhasználása.

A döntésben valószínűleg az is közrejátszhatott, hogy az Egyesült Államok 2025-ben embert akar küldeni a Holdra. Bár ez a projekt csúszik, még így is hamarabb jöhet össze, mint Kína hasonló projektje. Ahhoz, hogy ez összejöjjön, a NASA nemzetközi összefogással egy űrállomást akar létrehozni a Hold körül, ennek költsége pedig nagyjából 100 milliárd dollár lehet.

CNSA

Az Egyesült Államok egy ideje már szorgalmazza az úgynevezett Artemis-egyezmény megkötését. Ez a jövőbeni holdbéli tevékenységeket szabályozná. A dokumentum lehetőséget biztosítana a kormányoknak és magáncégeknek, hogy biztonsági zónák létrehozásával védjék meg a területeiket vagy az "örökségi helyszíneket" a Holdon, ezzel tiltva meg másoknak, hogy belépjenek oda.

Az egyezményt már több szövetséges is aláírta, Kína és Oroszország azonban ellenzi azt, szerintük ugyanis a Hold az egész emberi fajé.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!