szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A tervek szerint 2020-ban indulhat útnak – egyelőre személyzet nélkül – a NASA és az Európai Űrügynökség közös fejlesztése, az Orion űrhajó.

Ember a Holdon
1969. július 20-án az amerikai Apollo-program legénységének két tagja, Neil Armstrong és Edwin "Buzz" Aldrin elsőként lépett a Holdra. Fél évszázad elteltével újra kiújult a verseny a Hold meghódításáért, de ezúttal már nagyobb a tét. Cikksorozatunkban áttekintjük a Hold-kutatás 50 éves történelmét és felvázoljuk az égitest kolonizálásának lehetséges forgatókönyveit.
Friss cikkek a témában

Miközben épp a napokban ünnepelhettük meg, a holdra szállás 50. évfordulóját, hamarosan egy újabb egység indulhat a Hold felé. Igaz, ezúttal nem egy holdra szállásról van szó, és az űrhajó is utasok nélkül közlekedne, a projekt azonban kulcsfontosságú a jövőbeni utazások szempontjából. Az Airbus repülőgépgyártó brémai üzemében 2018 szeptemberében már elkészült a NASA Orion űrhajójának legfontosabb egysége, most pedig az amerikaiak jelentették be, hogy az űrkapszula építése is befejeződött.

Az Artemis-küldetés részeként az űrhajót 2020 elején indítanák útnak a Hold felé, amely során a szerkezet a legfontosabb rendszerek működését ellenőrizné. A szakemberek jelenleg az űrkapszula és a szervizmodul összeszerelésén dolgoznak.

Lockheed Martin

A kapszula – amit többek között egy automata dokkolórendszerrel és 12 hajtóművel szereltek fel – 21 napra elegendő ellátmányt képes magával vinni.

Az Artemis-küldetés második szakaszára – az Artemis-2-re – 2022-ben kerülhet sor.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!