szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amszterdami Rijksmuseum 8439 különálló fényképből rakta össze Rembrandt Éjjeli őrjárat című festményét.

Az elmúlt évek egyik legnagyobb restaurátori projektjét indította el korábban az amszterdami Rijksmuseum. Az intézmény Rembrandt Harmenszoon van Rijn egyik leghíresebb festményét, az Éjjeli őrjáratot digitalizálta: a 363 centiméter magas és 437 centiméter széles festményről egy 717 gigapixeles képet készítettek, amit a múzeum weboldalán bárki megtekinthet.

Rijksmuseum

A múzeum tájékoztatása szerint a festményt egy 100 megapixeles szenzorral ellátott Hasselblad H6D 400 MS típusú fényképezőgéppel fotózták le, és összesen 8439 különálló képből rakták össze egy egésszé.

Hogy pontos legyen a fotó, egy neurális hálózat segítségével érték el, hogy a képek élesek és színhelyesek legyenek. A felvételeket végül a mesterséges intelligencia illesztette egymás mellé.

A 717 gigapixeles kép összesen 5,6 TB méretű, és minden egyes pixel egy 5 mikrométeres területet fed le az eredeti festményen. A múzeum szerint mindez azt jelenti, hogy a kép négyszer élesebb, mint a legutóbbi szkennelés során létrejött 44,8 gigapixeles kép. Ott minden egyes pixel 20 mikrométert fedett le.

A végeredmény lenyűgöző: ha valaki teljesen belenagyít egy adott részbe, még a repedéseket is láthatja.

Rijksmuseum
Rijksmuseum
Rijksmuseum

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!