szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Újra megvizsgálták azt a meteoritot, melyet még az 1980-as években fedeztek fel az Antarktiszon.

Egy friss kutatási eredmény alapján úgy tűnik, hogy a Marsról származó, nagyjából négymilliárd éves meteorit, amely évtizedekkel ezelőtt került a Földre, nem ad bizonyítékot arra, hogy a Marson ősi, primitív élet lett volna – írja a The Guardian.

A NASA tudósai még 1996-ban jelentették be, hogy a kőzetben lévő szerves vegyületeket élőlények hagyták hátra. Más kutatók azonban szkeptikusak voltak, és az elmúlt évtizedekben igyekeztek megcáfolni ezt az állítást.

Az amerikai Carnegie Institution for Science egyik tudósa, Andrew Steele szerint a szerves vegyületek a sziklán átfolyó – valószínűleg sós – víz eredményei. Az ezt alátámasztó kutatási eredményeit a Science folyóirat publikálta.

NASA / Stanford University

A kutatók elmélete szerint a meteorit közelében két becsapódás történhetett, ami felmelegítette a felszínt, majd egy harmadik is, ami kilökte a sziklát az űrbe. A körülbelül 2 kilogrammos meteoritra 1984-ben találtak rá az Antarktiszon.

Steel szerint ugyanaz a folyamat, ami a Marson lezajlott, a földi sziklák esetében is megfigyelhető, ráadásul magyarázatot arra is, miként került metán a vörös bolygó légkörébe. A NASA két tudósa azonban, akik az 1996-os eredményt közzétették, azt mondja, a mostani eredmény kiábrándító, és kitartanak az akkori eredményük mellett.

Steel szerint ugyanakkor az akkori megállapítás teljesen elfogadható volt, ám a technológia fejlődésének köszönhetően ma már jobban látni, mi is történt pontosan a Marson.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!