szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy már létező laboratóriumot úgy rendeztek be kínai kutatók, hogy a látottak a holdi körülményekre hasonlítsanak. A gravitáció sem olyan, mint a Földön.

Többek közt az alacsony gravitációt szimulálják abban a létesítményben, mely szinte teljesen úgy néz ki, mint a Hold felszíne – írta meg a The Independent. Egy makettszerű berendezésről van szó, amely ugyan már elkészült, de csak a következő hónapokban tervezik hivatalosan bemutatni.

A Földön működő holdi tájat egy vákuumkamrába zsúfolták a kutatók, melynek átmérője 60 centiméter. Ember tehát nem nagyon tud belemászni, de a kisebb űreszközöket tesztelhetnek benne. Erre azért van szükség, hogy egy későbbi űrutazáskor ne alakuljanak ki váratlan helyzetek.

A mesterséges környezetet a kínai Hold-program, a Csang'o hívta életre. A projekt keretében egy rover most is aktívan kutatja az égitest felszínét. A szakértők már hozzá is jutottak néhány mintához, de nem annyit kaptak, amennyit szerettek volna. Ennek oka, hogy a mintavételkor a szerkezet fúrója váratlan ellenállásba ütközött. A makettben végzett kísérletek választ adhatnak rá, miért történt mindez.

A kutatók a mesterséges környezetet úgy rendezték be, hogy az minél jobban hasonlítson a Holdon tapasztalhatókra. Ennek megfelelően kisebb sziklákat, köveket is elhelyeztek benne. A szimulátor később arra is választ adhat szerintük, hogy elhelyezhetők-e akár emberi lakhatásra alkalmas, 3D-nyomtatással készült szerkezetek a Hold felszínén.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!