szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A szakemberek szerint ha zöld LED-izzókat szerelnek fel a halászhálókra, sokkal kevesebb olyan állat – például teknős, cápa, rája vagy épp tintahal – pusztulhat el miattuk, amit eredetileg ki sem akarnak fogni a halászok.

A modern halászat egyik problémája, hogy olyan állatok is a háló fogságába kerülnek, amelyeket nem akarnak kifogni. Egy tintahalat még csak-csak szabadon lehet engedni, de egy teknős vagy egy rája számára ez halálos csapda lehet. Ezt a problémát segíthet megoldani egy új kutatási eredmény. A Current Biology című tudományos lapban megjelent publikáció szerint ha a halászhálókra zöld fényt kibocsátó LED-et szerelnek, az jelentős mértékben csökkentheti azon állatok számát, amelyek véletlenül gabalyodnak a hálóba. A kifogni kívánt halak mennyisége azonban

nem lesz kevesebb.

A Science összefoglalója szerint a problémát az jelenti, hogy a halászok olyan hálókat is használnak, amelyek órákig, vagy akár napokig is sodródhatnak a tengereken. Emiatt rengeteg lehet a "járulékos" fogás. John Wang, az amerikai Nemzeti Óceán‑ és Légkörkutatási Hivatal ökológusa szerint mindez jelentős mértékben hozzájárul például a delfinek vagy a teknősök globális számának csökkenéséhez.

Wikipédia / Közkincs

A szakember és csapata még 2016-ban zöld fénnyel világító hálókat dobott a vízbe, és úgy találta, hogy ennek köszönhetően 64 százalékkal csökkent a kifogott teknősök száma – ezek az állatok ugyanis nagyon jól látják a zöld fényt. Innen jött az ötlet, hogy talán más állatokat is megmenthetnek ezzel. Az Arizonai Állami Egyetem tudósa – a cikk egyik szerzője, – Jesse Senko és csapata összesen 28 pár hálót telepített Mexikó partjainál, páronként egyet-egyet pedig 10 méterenként zöld színű LED-lámpával szereltek fel. Nem sokkal később megnézték, pontosan mennyi és milyen állat esett fogságba.

A "tengerek kokainja" miatt pusztulhat ki a kaliforniai disznódelfin

Az illegális halászat célja a Kaliforniai-öbölben elsősorban a totoaba nevű hal, ám a hálók a kaliforniai disznódelfinekkel is végeznek.

A világító hálókban 63 százalékkal kevesebb volt a járulékos fogás: 51 százalékkal kevesebb teknős és 81 százalékkal kevesebb tintahal került elő. A szakember szerint a legörömtelibb történés, hogy cápákból és rájákból is kevesebb került a hálóba. A Kaliforniai-öbölben ez komoly probléma, ott a járulékos fogás 95 százalékát a cápák jelentik.

A kutatók jelenleg azt vizsgálják, hogy mi lehet az oka annak, hogy egyes állatok ilyen jól érzékelik a zöld fényt, míg mások nem.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!