szerző:
MTI
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Nevek és terek című adatvizualizáció azt mutatja meg, hogy a fővárosban milyen emlékezetpolitikáról árulkodnak a névadási szokások.

Szabadon böngészhető, látványos adatvizualizáció készült Budapest Főváros Levéltára (BFL) és az ÁTLÓ együttműködésében a fővárosi közterületekről: az interaktív térképeken látható mind a 2247 köztér, amely valós vagy fiktív személy nevét viseli, illetve az, hogy melyik korszakban nevezték el – olvasható az MTI-n. A térkép az alábbi hivatkozáson megtekinthető:

Nevek és terek - Budapest utcanevei

Budapesten több mint kétezer olyan közterület van, amely valós vagy fiktív személyről lett elnevezve, esetleg valamely keresztnevet viseli. A névadási szokások sokmindent elárulnak arról, hogy az utókor kiket és miért tart emlékezésre méltónak, mely korszakokat véli saját történelme kiemelkedő és fontos időszakának.

A térképről megtudható, milyen arányban viselnek a fővárosi közterek férfi és női neveket, a névadók valós vagy fiktív személyek-e, magyarok vagy külföldiek-e, milyen jellegű tevékenységet folytattak, és mely korszakban éltek. Az oldalon az egyes politikai korszakok közterek átnevezéséhez való hozzáállását is bemutatják, külön megtekinthető, melyik magyar kormány mely utcákat, tereket nevezte át.

A statisztikákból kiderül: csupán 224 közteret neveztek el nőkről, és ezeknek is csak 55 százaléka valós név. A férfiakról elnevezett közterületeknél ez az arány 95 százalék. Az utcák többsége – 1816 köztér – magyar nevet visel, és csak kis részüket, 206-ot neveztek el külföldi személyekről.

A reformkor és a dualizmus nemzetté válási folyamatában kulcsszerepet játszó államférfiakról, hadvezérekről, költőkről és művészekről, továbbá az 1945 előtti magyar kulturális élet író-költő nagyságairól nevezték el a legtöbb közterületet. Jelentős számú közterület kapta még nevét uralkodókról, tudósokról és szentekről. Számos olyan utca is van Budapesten, amely a nyilas rémuralom vagy a kommunista terror ellen valamilyen formában fellépő, tevékenységükért kivégzett hétköznapi hősöknek, többnyire munkásoknak, aktivistáknak, utcai harcosoknak állít emléket.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!