szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az új objektumokat a Low Frequency Array (LOFAR) névre keresztelt teleszkóprendszerrel figyelték meg a kutatók. Hatalmas fekete lyukakat rejthetnek.

A Földtől nagyon messze, sok milliárd fényév távolságban lévő objektumokat helyeztek el egy különleges térképen a Leiden és a Durham Egyetem csillagászai. A CNN szerint ezek közt jellemzően galaxisok találhatók, összesen 4,4 millió, ám egymillió teljesen újnak számít – ezeket még semmilyen eszközzel nem figyelték meg.

A térkép nem most készült, azt ugyanis folyamatosan bővítik. E feladatot a Low Frequency Array (LOFAR) névre keresztelt teleszkóprendszer végzi, ami egy hatalmas, Európa kilenc országában mintegy 52 helyszínnel rendelkező hálózat. Az objektumok katalógusba rendezéséhez az égbolt északi régióját tekintették át a kutatók. Bár rengeteg új objektumot sikerült feltenniük a térképre, a munka valójában csak az északi félteke égboltjának 27 százalékát fedi le.

Az új galaxisok a kutatók szerint hatalmas fekete lyukakat vagy gyorsan növekvő új csillagokat rejthetnek.

A térkép elkészítéséhez szükséges adatfeldolgozást a Holland Rádiócsillagászati Intézet (Astron) végezte, nagyteljesítményű számítógépekkel. Ehhez közel 3500 órányi megfigyelést tekintettek át, amely mintegy 8 petabájtnyi adatmennyiséget jelent. Egy petabájt 1 000 000 gigabájt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!