szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Conti az egyik legismertebb kiberbűnözői csoport, amely zsarolóvírust használ ellenfelei gyengítéséhez. A minap nyíltan kiálltak Vlagyimir Putyin orosz elnök mellett, és éltették az orosz csapatokat, de ők húzták rövidebbet.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Zsarolóvírusokat több kiberbűnözői csoport is felhasznál támadásaikhoz, az egyik legismertebb ilyen banda az orosz Conti. Most azonban nem azért kerültek be a hírekbe, mert valamilyen jelentős támadást hajtottak végre: ők kerültek bajba, miután nyíltan kiálltak az orosz elnök, Vlagyimir Putyin Ukrajna elleni offenzívája mellett.

A válaszakciót egy ismeretlen követte el, aki feltehetőleg beépült a Conti csapatába, majd kritikus, a csoportra vonatkozó, naplózott beszélgetéseket szivárogtatott ki. Ezeket a Jabber nevű azonnali üzenetküldő tartalmazta, és néhány pikáns adat is volt köztük: olyanok például, amelyek igazolják, hogy a csapat az orosz állam közelében működik.

A szivárogtató mindemellett információkat tett közzé a Contihoz tartozó bitcoin-tárcákról, a csoport belső működéséről, infrastruktúrájáról, logisztikai műveletekről, és a kibertámadásokkal kapcsolatos (online) megbeszélésekről. Azt ugyanakkor még nem tudni, hogy ezek az információk milyen hatással lesznek a csoportra.

A The Verge szerint a szivárogtató egy ukrán nemzetiségű, elismert kiberkutató, de a nevét soha nem hozzák nyilvánosságra, mert azzal a személyes biztonságát kockáztatnák.

Az orosz-ukrán háború egyébként kevés kiberbűnözői csoportot mozgatott meg, akik viszont oldalt választottak, azok jellemzően az ukránokhoz álltak. Vannak viszont olyanok is, akik bár komoly problémákat okozhatnának, inkább kimaradnak az összecsapásból: ez a LockBit. Ők azt állították, hogy nem fognak nyugati rendszereket támadni, de az ukránokat sem segítik. Ennek feltehetőleg a csoport nemzetközi összetétele az oka.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!