szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Vannak, akik amiatt aggódnak, amit Szíriában lehetett látni, ahol az oroszok szövetségesei többször is alkalmaztak vegyi fegyvereket.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Nyugati tisztviselők úgy fogalmaztak, hogy attól tartanak, az oroszok „nem konvencionális” fegyverek alkalmazásától sem riadnak vissza Ukrajnában – írja a BBC. Ugyan a nem konvencionális fegyver terminus technicust sokan a vegyi fegyverek szinonimájaként használják, valójában sokkal több mindent rejt magában ez a besorolás és a kemikáliák mellett ide tartoznak a kisméretű, taktikai nukleáris töltetek csak úgy, mint a piszkos bombák és a biológiai fegyverek is.

A tisztviselők arra is rámutattak, hogy az Oroszországból érkező dezinformációk és állítások egy része potenciálisan „előkészítheti a terepet” egyfajta "hamis zászlós" vádhoz, miszerint az ukránok vetettek be először – vagy fejlesztettek ki ilyen fegyvereket, így az oroszoknak nem volt más választásuk, minthogy maguk is bevessék ezeket. Mintha csak ezt a narratívát akarná alátámasztani, jelenleg (szerda este negyed tízkor) az orosz állami hírügynökség, a RIA Novosztyi oldalán a vezető cikk egy olyan írás, ami egy vegyi fegyvereket felhasználó ukrán provokáció lehetőségére figyelmeztet.

Az orosz nagykövetség egy tweetben utalt arra, hogy „nemrég felfedezett dokumentumok” szerint biológiai fegyverek összetevőit állították elő ukrán laboratóriumokban – az amerikai védelmi minisztérium finanszírozásával. Emellett megjelentek az orosz médiában olyan állítások is, miszerint Ukrajna piszkos bombát tervez készíteni és hogy nukleáris fegyvereket akar beszerezni.

Vannak akik úgy gondolják, hogy az orosz kormány ezekkel az állításokkal próbálja indokolni az állampolgárainak Ukrajna megtámadását. A vegyi fegyverek megjelenését valószínűsítik, hogy az oroszok szövetségesének minősülő szíriai Aszad-rezsim is bevetett ilyeneket az ottani polgárháborúban.

Az orosz-ukrán háborúról tudósító hírfolyamunkat alább találja:

Az USA visszautasíthatja a lengyel MiG-ajánlatot, romlik a helyzet Csernobilban - percről percre az orosz-ukrán háborúról

Nem járható út az, hogy olyan vadászrepülőket küldjön az USA Ukrajna fölé, amelyeket a lengyel kormány átad nekik - mondta a Pentagon szóvivője. Hajnalban újra lőni kezdték Kijevet az oroszok, eközben a nyugati cégek sorra jelentik be, hogy elhagyják Oroszországot, az amerikaiak pedig azon dolgoznak, hogy nagyobb bajok nélkül ússzák meg az orosz energiaimport leállítását.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Windisch Judit Itthon

Aszódi Attila: Mindenkinek összeszorul a gyomra, ha arra ébred, hogy egy atomerőmű érintett a harcokban

Péntek reggel ütött ki tűz Európa legnagyobb atomerőművében, a zaporizzsjai erőműben. A tüzet sikerült eloltani, a létesítmény viszont az oroszok kezére került. A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség már Csernobil elfoglalása után felszólította az oroszokat, hogy ne harcoljanak az erőművek közelében, ez a helyzet viszont még élesebb. Mennyit bírnak az erőművek? Honnan tudjuk, ha baj van? A többi között erről kérdeztük Aszódi Attila nukleáris szakértőt, a BME dékánját, a Paksi bővítésért felelős volt államtitkárt.