szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Miközben a hírekben és a közbeszédben az 5G kap nagy teret, a wifi 6 szabványt támogató készülékek csendben nagy fölénnyel előzik meg az 5G-s eszközöket, és a trend a következő néhány évre is jellemző lesz. Erre hívja fel a figyelmet a Deloitte elemzőcég, melynek beszédes előrejelzése szerint 2022-ben mintegy 2,5 milliárd wifi 6-os készüléket szállítanak majd, szemben a 1,5 milliárd 5G-s készülékkel.

A wifi 6 az 5G-hez hasonlóan jelentős szerepet játszik a vezeték nélküli összeköttetés jövőjében, nem csak a fogyasztók, de a vállalatok számára is. Nem csak okostelefonokban és számítógépekben, a wifi 6-ot sok más eszközben is használják, többek között a vezeték nélküli kamerákban, intelligens otthoni eszközökben, játékkonzolokban, viselhető eszközökben.

Ha megmutatjuk, mivel jobb a Wi-Fi 6, otthonra is akar majd belőle

Gyorsabban, szakadás nélkül és tovább lehet majd internetezni - illetve netre kapcsolódni - azokkal az eszközökkel, melyekbe már az újfajta wifitechnológiát szerelik. Az első ilyen készülékek már kaphatók, a következő hónapokban pedig fokozottan érdemes odafigyelni, és jól választani.

Az 5G-nek szentelt pazar sajtó- és reklámköltés miatt azt gondolhatnánk, hogy a következő generációs vezeték nélküli hálózatok a vállalatoknál szinte kizárólag az 5G körül forognak majd, és a wifi 6 legfeljebb mellékszerepet játszik. Ezt azonban cáfolja a Deloitte 2021-es felmérése, amit kilenc ország 437 IT és üzletági vezetője körében végzett. Az eredmény szerint a vállalatok 45 százaléka egyszerre teszteli vagy telepíti a wifi 6-ot és az 5G-t fejlett vezeték nélküli kezdeményezéseihez, sőt, szinte minden válaszadó (98%) arra számít, hogy a szervezetük három éven belül mindkét technológiát használni fogja.

Ez nem teljesen meglepő, mivel a wifi 6 és az 5G hasonló képességekkel rendelkezik, de különböző, egymást kiegészítő erősségekkel is. Mindkét technológia nagyobb sebességet, kevesebb késleltetést, valamint nagyobb eszközsűrűséget és hálózati kapacitást tesz lehetővé. A különbségek hatótávolságban, a mobilitás támogatásában és a költségekben vannak.

„A wifi 6-ot és elődjeit általában kisebb, kevésbé költséges helyi hálózatokhoz használják, gyakran otthonokban és irodákban való beltéri összeköttetésre, míg az 5G-t beltéri és kültéri, nagy kiterjedésű hálózatokhoz használják, gyakran olyan eszközökhöz, amelyek nagy földrajzi területeken mozognak, például intelligens városi alkalmazások, kikötők és repülőterek, valamint csatlakoztatott járművek esetében. Mivel a döntéshozók a felhasználási forgatókönyvek keverékét célozzák meg, logikus, hogy mindkét technológiát értékelik, hogy meghatározzák, melyik kombináció lesz a legjobb a helyzetükben” – Hosszu Gábor, a Deloitte technológiai és telekommunikációs tanácsadással foglalkozó üzletágának igazgatója.

A vezeték nélküli hálózatok korábbi generációitól eltérően a wifi 6 és az 5G zökkenőmentes együttműködésre lett tervezve, és úgy tűnik, hogy a vezeték nélküli iparág egy olyan jövő felé tart, amelyben az eszközök biztonságosan és zökkenőmentesen barangolhatnak minden típusú vezeték nélküli hálózat között. Az iparági szövetségek és szabványügyi testületek közösen dolgozzák ki a jövőbeli hálózati szabványokat, amelyek lehetővé teszik a cellás és nem cellás technológiák konvergenciáját, lehetővé téve a wifi 6 integrálását az 5G alaphálózatokba. Az integrált architektúra várható előnyei közé tartozik a jobb forgalomirányítás a gyárakban és a megszakítás nélküli szolgáltatás biztosítása az intelligens városi alkalmazások számára.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!