szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A rovarokat az Oxitec biotechnológiai cég ötlete nyomán engedték szabadon Floridában. A projekt célja a szúnyogok által terjesztett betegségek megfékezése.

Több százmillió génmódosított szúnyogot engedtek szabadon az Egyesült Államok területén, a Florida Keys szigetein egy évvel ezelőtt. A hatóságok által is jóváhagyott kísérlet első eredményeit húsvéthétfőn ismertette a Nature tudományos szaklap.

A szúnyogokat az Oxitec brit biotechnológiai cég fejlesztette ki azzal a céllal, hogy csökkentse a rovarok által terjesztett betegségeket – ilyen többek közt a zika, a dengue vagy a sárgaláz is. Az Oxitec ehhez az egyiptomi csípőszúnyogok (Aedes aegypti) lárváit terjesztette szét, amelyeket előbb génmódosításnak vetett alá. A lárvák a helyi ökoszisztémákba kerültek, de a szaporodásukat nagyban megnehezítette, hogy a kutatók módosították az ide köthető biológiai tulajdonságokat: ezek eredményeként a hímeknek csakis hímivarú utódaik lehettek,

amivel egyidejűleg a vérszívó nőstények aránya jelentősen csökkent.

A hímek ezen felül egy olyan genetikai jellemzőt is megkaptak, ami hatására a rovarok UV-fényben fluoreszkálnak. Ezzel a kutatók monitorozni tudják, hogy a populáció milyen mértékben van jelen, illetve merre terjed tovább.

A Nature-ben foglaltak szerint a tudósok 22 ezer szúnyogpetét szedtek össze azokon a területeken, ahol feltételezhető volt, hogy génmódosított hímlárvák keltek ki. A kutatók azt találták, hogy a begyűjtött állományban megtalálhatók voltak a fluoreszkáló egyedek. Ezek közt nőstényeket is találtak ugyan,

azok viszont még ezelőtt elpusztultak, hogy elérték volna az ivarérett kort.

A kutatók szerint a génmódosítás hatása, illetve annak nyomai nagyjából két-három hónapig, és legalább három szúnyognemzedékben voltak fellelhetők – utána azonban eltűntek.

A kutatók arra is felfigyeltek, hogy a szabadon engedett szúnyogok a kibocsátás helyének 400 méteres körzetében terjedtek csak el. A szakértők most azt vizsgálják, miként lehetne ezt a hatótávolságot növelni, és mire lenne szükség ahhoz, hogy a génmódosítás hatása a fentieknél sokkal hosszabb ideig álljon fenn.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!