szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy ausztrál gyermekkórház kutatói által közzétett tanulmány szerint egy bizonyos enzim alacsony aktivitása miatt következnek be a sajnálatos halálesetek.

Megfejtették a bölcsőhalálként is ismert SIDS, azaz a hirtelen csecsemőhalál okát, sőt a közeljövőben akár szűrni is lehet majd az ennek jobban kitett csoportot – derül ki Dobson Szabolcs gyógyszerész Facebook posztjából.

Az ausztráliai Sydney-i Westmead Gyermekkórház kutatói közzétettek egy tanulmányt a Lancet tudományos folyóiratban, amely szerint a sokáig megmagyarázhatatlannak tartott jelenséget a butiril-kolinészteráz (BChE) nevű enzim alacsony aktivitása okozza. Ez az enzim az agy izgalmi folyamatában játszik kulcsszerepet. A túlságosan alacsony aktivitás pedig ebben az esetben azt jelenti, hogy az alvó csecsemő nem ébred fel, amikor leáll a légzése és emiatt hal meg.

A friss felfedezés azt is igazolja, hogy a korábban megelőzőnek gondolt lépések, mint a hanyattfekvés és a túlmelegedés kerülése, a játékok és a takaró kiságyból való eltávolítása ebben az esetben nem sokat érnek, bár a biztonságos alvás feltételeinek megteremtése továbbra is fontos minden csecsemő számára.

A projekt vezető kutatója Dr. Carmel Harrington volt, aki maga is átélte a tragédiát, 29 évvel ezelőtt csecsemő fia szintén SIDS-ben halt meg. Az Australian Broadcasting Corporation-nek (ABC) adott interjúban Harrington elmagyarázta, mit mondtak neki gyermeke halálának okáról. „Senki sem tudta megmondani. Csak azt mondták, hogy ez egy tragédia. De ez olyan tragédia volt, amelyet nem fogadott el a tudományos énem.” Harrington elmondása szerint a felfedezés tudományos értéke mellett roppant fontos az eredmény azon aspektusa is, hogy az érintett családok számára kiderült, hogy nincs bűnöse a tragédiának.

A folytatás pedig jó eséllyel a szűrővizsgálatok, majd a megelőzés kidolgozása lesz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!