szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Tom Stafford, a brit Sheffieldi Egyetem kognitív tudósa egy igen érdekes optikai csalódást alkotott meg.

Rengeteg optikai csalódást okozó képet lehet találni az interneten. Elég csak arra gondolni, aminél valaki halat, valaki pedig sellőt lát, de ott van a sakktábla és a tükör esete, hogy a dőlő, de mégis párhuzamos vonalakról már ne is beszéljünk. Ezek népszerűsége töretlen, most pedig egy újabbat kapott fel az internet.

Az alábbi képet Tom Stafford, a brit Sheffieldi Egyetem kognitív tudósa alkotta meg. A kép nem túl bonyolult: egy piros szemet ábrázol, amelynek írisze kék, a pupillája pedig fekete. Van, aki számára nem látszódik az illúzió, mások számára viszont igen: ők azok, akik ha belenéznek a szembe, úgy fog tűnni nekik, mintha a kék írisz jóval hátrébb, sokkal mélyebben lenne a térben. Mások viszont csak egyszerűen a szemet látják.

Tom Stafford

A trükköt egy ismert jelenség, az úgynevezett kromosztereoszkópos látás működteti. Ez egy sztereo illúzió, ami azért is kapta ezt a nevet, mert mindkét szemre szükség van a látvány feldolgozásához. Mindez akkor látszik igazán, ha becsukjuk az egyik szemünket: ekkora azok számára is eltűnik a mélység látványa, akik addig látták azt.

A hatás egyébként megfordítható: ha a két színt felcseréljük, akkor a piros írisz ki fog domborodni a képernyőből, míg a kék szem kerül háttérbe.

Tom Stafford

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!