szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kínai tudósok által bemutatott fejlesztés drótok nélkül, pusztán agyhullámokkal lehetővé tette úgynevezett „metaanyagok” irányíthatóságát.

A tárgyak gondolatokkal való mozgatása (másik nevén a telekinézis) régóta fontos kutatási terület, a szakemberek pedig egyre közelebb kerülnek ahhoz, hogy mindezt a gyakorlatban is megvalósítsák. A való életben ehhez az úgynevezett „metaanyagra” van szükség, ami a hullámhossz alatti, mesterségesen létrehozott struktúrákat jelenti.

Egy csak most elérhetővé vált kínai tanulmány szerint kutatók egy csoportja véghez vitte a telekinézist, igaz, nem pontosan úgy, ahogy azt a filmekben látni. Drótokra viszont itt sem volt szükség, és az egész távolról zajlott – ebben pedig az agyhullámoknak is nagyon fontos szerepe volt.

A kutatók úgy vélik – írta erről a Tech Times –, hogy az agyhullámok (pontosabban a gondolkodással létrejövő elektromágneses hullámok) összegyűjthetők, és a metaanyagok felületének vezérlőeszközeként használhatók. Ehhez egy olyan RMCM-et (remotely mind-controlled metasurface, azaz távolról irányítható metafelületet) „építettek”, ami egy megfelelő Bluetooth-kapcsolatnak hála képes volt értelmezni a gondolatokat.

A kutatók állították: a kidolgozott modell sokkal jobb válaszidővel rendelkezik, mint a korábban látott megoldások.

A szakértők szerint mindez azért is hangsúlyos, mert a metafelületet eddig csak nem valós időben, drótok segítségével lehetett manipulálni, előre beprogramozott funkciók alapján. A mostani kutatás arra igyekezett helyezni a hangsúlyt, hogy a folyamat drót nélkül menjen végbe, valós időben, de ugyanúgy emberi irányítással.

A kutatók úgy vélik, hogy az eljárással olyan intelligens felületek is létrehozhatók, amiket szenzorokba, egészségügyi érzekelőkbe építenek be. De mindebből az 5- és a majdani 6G-s technológia is sokat meríthet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!