szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Világszerte több mint 10 millió embert érint egy degeneratív idegrendszeri betegség, a Parkinson-kór. Az Apple Watch egy ideje már képes következtetni erre az eltésére, azonban egy fejlesztő mindezt magasabb szintre emelte.

Nem tréfa a Parkinson-kór: egy súlyos, progresszív betegségről van szó, amelynek a tünetei idővel rosszabbodnak. Nem gyógyítható, azonban gyógyszerekkel enyhíteni lehet a tüneteket, és lassítani a betegség előrehaladását. A kezelés mindig egyénre szabott, ezért is fontos, hogy az orvosok megbízható adatokat kapjanak a beteg állapotáról.

Az Apple Watch már évek óta képes jelezni a Parkinson-kórt, méghozzá specifikus tesztek elvégeztetésével. Mivel sok ember kipróbálta ezeket, értékes statisztikai adatokat gyűjthettek a kutatók. 2018-tól már egy olyan API is rendelkezésre állt, amellyel lehetővé vált a folyamatos monitorozás, azaz az alkalmazásfejlesztők akár egésznapos megfigyelést kínálhattak a watchOS 5 operációs rendszert futtató Apple okosórán.

ICT Magazine

Azonban még ez is csak összesített adatok gyűjtésére irányul, azért is nagy szó, hogy most a San Franciscó-i székhelyű Rune Labs nevű startup engedélyt kapott az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóságától (az FDA-tól), hogy Parkinson-kór megfigyelő alkalmazását egyéni adatok gyűjtésére használja, s ezzel segítse az orvosokat.

A vállalat StrivePD nevű szoftvere az Apple Movement Disorder API-ját használja a Parkinson-kór tüneteinek (pl. remegésének és diszkinetikus szimptómák) nyomon követésére az Apple Watch segítségével. Az adatokat egy iPhone-alkalmazásban gyűjtik össze, amely lehetővé teszi a betegek számára, hogy rögzítsék tüneteiket, és figyelhessék a gyógyszerek hatását.

A vállalatnak valójában nem volt szüksége hatósági engedélyre ahhoz, hogy megjelenítse meg az adatokat az orvosok számára. De a cég ügyvezetője szerint ez egy fontos mérföldkő, és reméli, hogy a kapcsolódó hírek beindítják az erőfeszítéseket, hogy minél hamarabb azonosítsák azokat az embereket, akiknél megjelennek a Parkinson-kór tünetei. És persze az olyan széles körben elterjedt eszközök, mint az Apple Watch, lehetővé tehetik a tünetek csaknem folyamatos nyomon követését, segíthetik a szakembereket a betegség előrehaladásának pontosabb nyomon követésében, és módosíthatják a kezelést a ritka rendelői látogatások között.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!