szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A japán Tohoku Egyetem kutatói egy 79 százalékban átlátszó napelemet készítettek el.

A japán Tohoku Egyetem kutatói egy szinte láthatatlan napelemet készítettek indium-ón-oxid, valamint volfrám-diszulfid felhasználásával. Ezek átlátszó elektródaként, valamint fényérzékeny rétegként szolgálnak. Az egység így 79 százalékban átlátszó.

A PV Magazine azt írja, a szakembereknek azért esett a választásuk a volfrám-diszulfid használatára, mert az tökéletesen alkalmas arra, hogy „láthatatlan” napelemeket építsenek belőle.

Az ilyen típusú készülékekben a töltésleválasztáshoz szükséges sávot egy fém és egy félvezető között elhelyezett felület biztosítja. A kutatók a napelemek fejlesztése során arra törekedtek, hogy elkerüljék ennek a felületnek a szennyezőzédést, mivel az befolyásolná a készülék hatékonyságát. Hogy ez itt se jelentsen problémát, egy vékony filmréteggel vonták be az indium ón-oxidot, ám ez nem változtatott a készülék átlátszóságán.

Near-invisible solar cell based on tungsten disulfide photoactive layer

Scientists from the Tohoku University in Japan have fabricated a near-invisible solar cell based on indium tin oxide (ITO) and tungsten disulfide (WS 2) as a transparent electrode and a photoactive layer, respectively. In this kind of PV device, which is also known as Schottky junction solar cell, the band necessary for charge separation is provided by an interface placed between a metal and a semiconductor.

Az összerakott készülék transzparenciája 79 százalékos, ami már elegendőnek tűnik ahhoz, hogy ablakoknál, vagy más üvegfelületeknél használják. Hogy mikorra lehet a fejlesztésből kész termék, azt viszont egyelőre még nem tudni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!