szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A katatörvény és a rezsicsökkentés korlátozása miatti hétfő délelőtti tüntetésen egy esetben biztosan előkerült a rendőrségi sokkoló. De mit is tud ez pontosan? És fáj?

Folyamatosan képzik a rendőröket az újonnan rendszerbe állított Taser elektromos sokkoló használatára – jelent meg az erről szóló hír a police.hu-n még februárban. A téma most a tüntetések miatt lett újra forró, mivel a hatóság a hétfői fővárosi megmozdulások során legalább egy esetben alkalmazta az eszközt. Kollégánk, Reviczky Zsolt fotóján látszik is a sárga színű sokkoló:

Reviczky Zsolt

A rendőröket úgy képzik ki, hogy a sokkoló „lövedéke” csak olyan testrészt érhet, ami nem számít veszélyes zónának. Ebből adódóan fejre, nyakra és mellkasra nem szabad célozni. Az eszköz egy patron elsütésével két szondát lő ki egyszerre:

az egyiknél a javasolt terület a mellkas aljától lefelé kell legyen, míg a másik a comb környékén csapódhat be.

Azt a rendőrség is hangsúlyozza erről szóló közleményében, hogy a sokkoló nem halálos fegyver, sőt alapvetően nem is fegyver. Alkalmazása kisebb sérülést okoz ugyan, de nem arra irányul, és nem is az a cél. A patron becsapódási helyén minimális hámsérülés keletkezik, de normál esetben másnapra teljesen elmúlik.

Police.hu/Francz Ilona

„A kis lándzsahegy 11 mm mélyen hatol keresztül a ruhán, majd úgy éri el az emberi testet. Az eszközt arra találták ki, hogy a rendőri intézkedéssel szembeni ellenszegülést vagy az esetleges támadást megtörje – irányuljon az bárki felé –, elhárítsa.

Tény azonban, hogy sokkol, és áramot vezet az emberi testbe”

– fogalmazott korábban Porgányi Péter, a KR Különleges Szolgálatok Igazgatósága bevetési főosztály III. kiképzési és módszertani osztályának kiképzésvezetője.

A sokkoló által leadott 0,0063 amper a halálos dózisnak mindössze a századrésze, ami nem okoz szívleállást, sőt a rendőrök szerint még a szívritmusszabályzóra sincsen hatással. Ugyanakkor blokkolja az izmokat, és ha jól használják, a ruhán keresztül áthatolva minimum 5 másodpercre megállítja az embert.

Kipróbáltuk, és valóban fájdalmat okoz, úgy, mint akármelyik áramütés. Életünk leghosszabb 5 másodperce volt a kísérlet. (…) A szakszavakkal élve izom- és idegi alapú gátlást, NMI- (Neuro-Muscular Incapacitation) hatást vált ki”

– mondta még Porgányi.

Police.hu/Francz Ilona

A készülék impulzusszerűen működik, két patronnal, amikkel legfeljebb négy szondát lehet kilőni egyszerre, de alkalmazható a szikráztatóval is közvetlenül a testnek érintve.

Gáspár Miklós alezredes, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem mesteroktatója az InfoRádiónak tavaly arról beszélt: a szonda kilövését egy lézer irányzék is segíti, azonban lényeges, hogy a megfelelő hatás eléréshez nagy izomcsoportokat kell vele eltalálni.

A készülékkel végzett vizsgálatok alapján szerinte abból sem keletkezik probléma, ha szívbeteg személlyel szemben alkalmazzák.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!