szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A csatornának a víz elterelésében lesz szerepe, hogy azokon a területeken is lehessen öntözni, ahol ez csak nehezen megoldható.

Egy vízeltereléssel foglalkozó munka, a South-to-North Water Diversion Project részeként kezd óriási fejlesztésbe Kína – jelentette a South China Morning Post (SCMP). A lap szerint a kínaiak a világ leghosszabb nyílt csatornarendszerét kívánják megépíteni, ami az előzetes számítások alapján 1400 kilométeres lehet.

A vízelterelés célja a vízhiánnyal küzdő területek segítése: Kína keleti és déli részein rengeteg a víz, ezzel szemben északon már nem ennyire rózsás a helyzet. A munkálatok eredményeként azonban a szárazabb régiókba is érkezhet víz.

A projekt nem mostani ötlet eredménye, ugyanis már 2014 óta végeznek hasonló munkálatokat. A Jangcéből azóta körülbelül 54 milliárd köbméter vizet sikerült eljuttatni Kínai északi tartományaiba. A mostani tervek ennek a beruházásnak a folytatását készítik elő.

A munka új szakaszában a mérnökök a Három-szurdok-gátból a Han-folyóba vezetik le a felesleges vízmennyiséget. Az innen a Danjiangkou nevű víztározóba kerül majd, egy alagúton át, ami egyelőre megvalósításra vár. A beruházás során a csatorna egy rövid szakasza a föld alatt fog futni.

A várhatóan 60 milliárd jüanba (nagyjából 8,9 milliárd amerikai dollárba) kerülő alagút megépítése akár egy évtizedet is igénybe vehet a szakértők szerint. Ha viszont elkészül, a Három-szurdok-gátban tárolt vizet egészen Pekingig lehet majd vezetni.

A projekt részeként mintegy 570 ezer négyzetkilométernyi pusztaságot alakítanak szántófölddé, ahol búzát, rizst, kukoricát, babot és más hasonló növényeket termesztenek majd.

(Nyitóképünk illusztráció.)

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!