szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az egyik legnépszerűbb üzenetküldő szerint nem úgy kell harcolni a gyermekek online zaklatása ellen, hogy közben feladják azt, amiben hisznek: azaz a WhatsAppon zajló kommunikáció titkosítását, amely miatt az igencsak nehezen lehallgatható.

A brit kormány nagyon szeretné megelőzni az olyan ügyeket, amik során védtelen gyermekek ellen követnek el online zaklatást ismeretlenek. Ezt a problémát azért is kellene mielőbb felszámolni, mivel a zaklatás sok esetben szexuális jellegű.

A szigetország irányítói úgy látják, hogy a gondot az olyan üzenetküldők is fokozzák, mint a WhatsApp. Ezt azzal magyarázták, hogy a zaklatás nem egy esetben két vagy több felhasználó között, de privát módon zajlik, ami ellen így – éppen az elrejtett tartalom miatt – nehéz védekezni. És még nehezebb kézre keríteni a zaklatót. A britek ezért egy olyan törvényjavaslatot dolgoztak ki, ami biztosítaná, hogy a hatóságok a felhasználó privát üzenetváltásához is hozzáférjenek, de csakis azért, hogy a rá nézve veszélyes tartalmakat mielőbb kiszűrjék.

Erről tudjon, ha Messengert használ - Melyik üzenetküldő mennyi adatot gyűjt be rólunk?

Egy ideje részletesebben is közli az Apple-féle App Store, hogy az egyes alkalmazások pontosan milyen adatokat gyűjtenek rólunk, felhasználókról. Ennek alapján készült most egy érdekes - és kissé ijesztő - toplista.

Ebben az ügyben szólalt meg nemrég a WhatsApp első embere is. Will Cathcart a BBC-nek mondta el, hogy ez a létező legrosszabb ötlet, ami egy politikai szereplő eszébe juthatott. Cathcart ugyanis nem tartja jó lépésnek, hogy egy kormányzat (legyen szó bármelyikről) egy ismeretlen eszközében turkáljon – még akkor sem, ha az egész az ő érdekei miatt zajlik. Ezután pedig arról beszélt, hogy a privát üzenetek esetleges átvizsgálásával a WhatsApp elvesztené érdemi funkcióját, hiszen ehhez a lépéshez a szolgáltatásnak gyengébb adatvédelmi eszközöket kellene használnia.

Cathcart úgy látja, a lépés alapjaiban rombolná szét a végponttól végpontig terjedő titkosítást, vagyis azt a védelmi mechanizmust, ami biztosítja, hogy a két fél közti kommunikációra se a szolgáltatás üzemeltetője, se pedig a hatóság ne láthasson rá.

A WhatsApp első embere végezetül megjegyezte: nem hiszi, hogy a felhasználóik közül bárki is örülne egy ilyen lépésnek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!